# Lilla bäbisen lever inte..:(
Author: tesselituss

Ambers lilla bäbis hittade jag tyvärr död i boet i eftermiddag. Troligtvis fick den inte tillräckligt med mat... för idag var den jätteskrynklig när jag hittade den. Hon har ju inte vart överdrivet mkt inne i boet, utan snarare tvärt om. Tror inte hon fattade riktigt grejjen med matning. :(

Men detta var hennes första kull och man har ju vart inställd på att den inte skulle klara sig då det var en ensam unge dessutom.

Men jätte tråkigt ändå så klart...:(

Lille söta bäbisen e nu begravd vid våran kulle vid parkeringen..:(

Ni som har erfarenhet av att bäbisarna dör, hur gör ni, rensar bort boet direkt? Eller låter ni det vara ett tag?

När kan man para om? E det så fort hon visar intresse för hanen igen eller nån viss tid som bör mellan?

## Comment 1
Author: Zvintos

Jag har rensat bort boet på en gång.  
Hur pass snabbt man parar om är olika, vissa väntar och andra parar om direkt.

## Comment 2
Author: tesselituss

#1 Oki! då gör jag det med! :)

ang parning så kankse hon behöver repa sig efter dräktigheten? eller?

## Comment 3
Author: SofieCaramell

nää vad synd ![Gråter](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") :/

## Comment 4
Author: T0vve

Vad synd :( Jag skulle nog ta bort det direkt jag med. Lycka till med nästa kull!

## Comment 5
Author: tesselituss

#3 :(

#4 Tack! :) Men vet bara inte när jag bör para om henne..:(

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 om du känner att du inte vill para om henne direkt, hade inte jag heller gjort, men så kan du ju vänta ett par veckor? :) 2-3 eller en månad. se till att hon får bra hull osv efter kullen bara, och bra kondition så ska det nog gå bra!

## Comment 7
Author: tesselituss

\# hon e superin i kroppen trots dräktighet och bäbis. Men tror ändå jag väntar ett tag. Men läste nånstans att man helst skall para tätt om man skall ha två kullar då de e precis som för oss människor, lättare att återhämta sig efter täta barn än efter år i mellan.

Men väntar o ser om hon är intresserad om några veckor! :)

## Comment 8
Author: zezagena

Aj vad trist o vad söt den var ![Obestämd](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Mammorna matar ju vanl bara 1-2 gg/dygnet o håller sej gärna av instinkt

borta från boet annars första tiden..

## Comment 9
Author: Linnet

Du kan para om direkt, det brukar jag göra när ungarna dör eller är dödfödda. Det är ju så att om det bara är en unge så har den ju svårt att hålla värmen och då blir dom svaga och orkar inte äta. Man brukar sällan se när honorna matar ungarna.

Det är inte alls ovanligt att det går tokigt med första kullen, min ena hona fick sin första kull för ett par veckor sen, hon hade knappt boat och tre ungar var döda och en levde, men den dog efter nån dag också. Jag parade om henne direkt.

## Comment 10
Author: tesselituss

#8 jo men den såg uttorkad ut när jag hittade den så hon hade nog missat de där..:(

#9 Oki, jag får se hur jag gör! :)

Nä. jag var inställd på att de skulle gå åt pipsvängen, o särskillt då det bara var en, som sagt, den had nog svårt att hålla värmen. och när det bara e en så vet man ju inte hur den är i hull direkt i och med att man inte har nått att jämföra med, hade de vart en till eller fler så hade man ju sett om de var nått galet lite tidigare och ev kunnat stödmata(dock går de väl inte ändå men man hade ju försökt i allafall).

Nä jag vet att de e jättesvårt att se när honan matar ungarna men boet såg helt orört ut från föregående dag..:(

## Comment 11
Author: Linnet

#10 Stödmatning är i princip dömt att misslyckas med så små ungar, dom bör vara minst 2-3 veckor för att man ska ha nån chans att lyckas.

Hade hon boat ordentligt och fött ungen i boet, så är det ovanligt att dom missar att mata, men man vet ju inte. Men är det så att ungen är svag och inte kan hålla värmen, så spelar det ingen roll om mamman försöker mata för den orkar antagligen inte äta ändå.

## Comment 12
Author: tesselituss

#10 nä jag vet att det e supersvårt att lyckas med det men hade man märkt att de hade behövts hade man ju försökt i allafall.

Hon hade boat och så jättefint, mn de gjorde hon tidigt, redan 1½ vecka innan hon fick bäbisen.

Men den klarade sig inte och som sagt den såg välmående o pigg ut dagen innan men såg uttorkad ut dagen efter...:(
