# HJÄLP, hårdnad och håravfall
Author: [Borttaget]

jag har en lejonhuvaddvärgvädur (korsning) kastrerad hane som jag nu i vårvädret tog ut för att gosa med. Han är 1½år, och den är typ första våren med honom som "vuxen". Jag kände då en hårdbit ute på det högra örat, och började pilla. Då började lossna (om man drog löst) tussar som satt ihop, men som ett lager skinn längst ner vid ytp rötterna. Flera sånna och sen försvann det, då blev han som på bilden på det ena. Huden under känns mjuk och är rosa som vanligt ungefär.

Eftersom jag hade kännt nått på andra örat började jag känna på det andra, och mycket riktigt. Där var det mindre hårt, men endå. Så jag börjde pilla och det lossnade där med.. Men efter några små tussar började det blöda, inte mycket, men det blev ett litet sår. Så nu vill jag inte fortsätta pilla runt där. Huden som inte är "ryckt" som är hård är typ svart-mörk röd.

** Och jag undrar vad det nu är och vad jag ska göra åt det.**

Kan tillägga att han inte har visat att han har ont när jag suttit och pillat, inte ens när det där lilla såret uppstod. Han har suttit still och bara... ja suttit..

Tacksam för hjälp !

## Comment 1
Author: Johanna3

Gå till veterinären kanske?
