# Hålla rent?
Author: Elshira

Hej!

Min kanin har lite problem med att tvätta sig ordentligt där bak. Det yttre som är synligt går bra, men "groparna" (är liksom lös hud som klippar ihop sig lite där det nu fastnas smuts)som går ner på sidan vid köner varkar vara svårt att hålla rent och det luktar snabbt väldigt illa (dock bara om man börjar "pilla" där). Hon varkar dock inte vara röd/inflamerad eller få några sår av det eller så, men hon kan uppenbarligen inte göra rent ordentligt.

Tycker det är svårt även för mig att ens komma ner där ordentligt, brukar försöka bada henne lite i bak och rensa ur med hjälp av en topps. Har även provat att raka lite försiktigt runtom där men även det utan resultat.

Det liktar väldigt fränt i.af, och brukar ge en orangeaktig (dock väldigt lite) nyans.

Bottenmedlet i "buren" är det då inte heller något fel på då hon går lös i stallet nästan hela dygnet och håller till i hästarnas boxar som alltid blir nyströade så fort de går ut, samt i halmhögen som vi tar halmen från (tas från och fylls på nästan dagligen) och på det rena cementgolvet (samt en del med matta).

Hon har haft såhär i flera år (lite osäker på hur länge dock efter som detta inte är något som synns om man inte börjat dela och "inspektera" könet), men efter som hon inte verkat ha något direkt problem med det (irriterad hud osv) så har vi försökt pyssla lite med det själva bara. Hon är för övrigt

Men efter som jag nu faktiskt "hittat hit" till kanin.ifokus så kan jag kanske få lite hjälp! Hur ska jag göra för att kunna få bukt med detta? Varför är det såhär, eller är det rentav naturligt (någon form av doft?) eller är det helt enkelt att hon inte kan tvätta ordentligt?

..........................................

Lite tilläggsfakta är väll att hon är 8 år och alltid bott ensam (när jag var så liten hade jag ingen aning om att de ska vara två, och min familj är väll aldrig någon som "trott på" att djur behöver kompisar för att må bäst). Hon räddades från att bli nackad och kunde inte ens äta mat själv när hon kom (man fick handmata då gick det). Jag har försökt sätta ihop henne med andra kaniner förut, men det går inget vidare (antingen så blir hon aggressiv, eller bara behandlar dem som luft och undviker dem). Hon är ingen överdrivet social kanin trots mycket hantering heller, men trivs med sitt liv i stallet/ute och har en allra bästa kompis i form av en katt, och katterna brukar kunna ligga och sova med henne nästan dagligen, favorit-mys-kompis är hon!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Inga bra tips att ge tyvär, ville bara säga underbar bild! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Fast nu undrar jag om det inte är normalt det där som du beskriver, ser det liksom ut som svarta riskorn på sidorna om könet?

## Comment 2
Author: Elshira

#1 Nja, det tror jag inte. Vid en första titt så synns det inte alls (hår ivägen), men när man börjar dra lite försiktig i huden så är det som att det är två "enorma" rynkor som kladdar ihop sig och aldrig "öppnas" även om hon rör på benen. Det går att öppna upp allt om man pillar mycket, men det är inte lika "slappt" längre ner vilket gör att det blir som en liten grop, och resten försluts med den lösa huden och så bildas dena form av ficka där smuts sätter sig.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Låter skumt... Hoppas någon annan kan svara.

## Comment 4
Author: Zvintos

Det är fullt normalt och är vad jag lärt mig doftkörtlar.  
Smutsen är alltså sekret som blir kvar och jag har själv fått varit med om att få "rensa" lite på vissa med en fuktad tops.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Det var det jag tänkte på, men TS verkar inte hålla med.

## Comment 6
Author: Elshira

#4,#5 Jag funderade också på om det är doftkörtlar? Hittade på ett ställe att det finns en körtel som ger avföringen lite lukt, men då borde den väll inte sitta så långt bort/upp? Det är ju en bit som inte alls är kladdig/illaluktande Men det låter ju helt klart logiskt, men det är en avskyvärd stank o.O Det påminner om gamalt kaninkiss x 100 men hade det varit en massa kiss så borde det ju blivit irriterat.

Hittar bara att de har under hakan samt att de kan markera lite med sitt urin givetvis, men det visste jag redan ![Skrikandes](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

Men kan någon kanske hitta någon bild/visa vart dessa körtlar vid analen ska sitta isf?

Det kan ibland blir små små hudflagor/skav precis längst in i vecket, men det känns mer som att det är smuts som letar sig upp där och skaver lite.

Jag vet inte hur stora dessa doftkörtlar i sådana fall skulle vara, men jag tror nog att om jag skulle "vilja" så skulle jag nog kunna gömma toppen på pekfingret typ (ner till första leden). Kaninen är som ni ser på bilden i storlek medium typ :P

## Comment 7
Author: Zvintos

#6: Då låter det som att det är samma vi syftar på, för kletet som kommer från dessa små "fickor" luktar verkligen ve och fasa.

## Comment 8
Author: Elshira

#7 Så det är helt enkelt köttlarna alltså? =) Vad glad jag blir ^^ Då ska jag bara fortsätta att pilla bort smutsen med topps som vanligt ut behöver inte undra mer :)

## Comment 9
Author: tesselituss

Mysig bild på dem :) Underbart när djur blir vänner "över grränserna"!

Mina kaniner trivs bra med våra katter med, de ligger ihop och springer o busar tillsammans!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 Samma sak här hemma, Kiddo och våra katter är superbuddies. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
