# flagor på öronen!
Author: Eriiika

hej! nu är det så att busan har fått någon slags flagor på öronen, inte i eller under bara ovanpå.. är det någon här som vet vad det kan vara eller vad man kan göra?: )

## Comment 1
Author: Tina-A

Hm.. Ingen aning.. Har du något kort?

## Comment 2
Author: Eriiika

nepp men kan ta ett och lägga in snart! om det syns vill säga..

## Comment 3
Author: Zvintos

Våran innekanin fick också flagor på öronen, precis som mjäll fast bruna. Plus att han lossade päls på öronen.  
Efter någon vecka började han fälla. =) så kan bero på det =)

## Comment 4
Author: Eriiika

okejs.. jag skickar en skitkass bild syns knappt..

## Comment 5
Author: KajsaM

Det kanske är dom Ninni säger, har aldrig varit med om det :)

## Comment 6
Author: myriis

Det kan möjligen vara Kvalster. Det är inte farligt, men smittsamt =) Om du vill vara säker kan du gå till vetrinärn och få behandlning mot det! Annars kan det helt enkelt bara vara "flagit". Min kanin hade så förut.

## Comment 7
Author: twinnie

Tror som Myriis då min kanin fick ungefär samma symptom och veterinär sa att det var någon form utav kvalster. Vi fick nån salva som skulle smörjas i nacken varannan vecka i 1 månad. Sen försvann det.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Inte någon som hört talas om **ringorm**? Det flagnar, oftast på öronen tror jag.. Har haft en kanin som hade det. Det kan smitta till både människor och djur. Kommer inte ihåg så mycket det var ett tag sen..Men det flagnar nog för att de kliar sig tror jag. Var noga med att tvätta händerna ordentligt när du har hållt på med kaninen så att inte du får det. Jag skulle kontakta vet om jag var du för att vara säker på vad det är. Skickar med en bild på kaninen som hade det, kanske inte syns så bra men men..:P Kolla på örat.

## Comment 9
Author: Eriiika

alltså det är ju som inga pälslösa bitar så tror inte det är ringorm direkt.. det är mer som mjällaktigt..

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Hmm, okey. Men jag skulle iafl ta kontakt med vet om jag var du. :) Hoppas det inte blir värre med ninen!

## Comment 11
Author: Zvintos

Ser i princip exakt ut som det lillsyrrans kanin hade. Ska leta på bild och lägga in senare idag, får du ser hur hans öron såg ut. =)

## Comment 12
Author: Frida-L

Min kompis kanin fick så och den hade solexem... dom fick en slava från vet. att behandla det med...

## Comment 13
Author: Eriiika

men solexem är det nog inte för hon är inne:) men jag ska testa ringa vet så får man se vad dom säger=) det kan ju gå över också om man väntar och ser nån dag men det ser inte så värst farligt ut i varje fall det är som bara lite flagor..

## Comment 14
Author: Eriiika

#11 vad gjorde din syster så det vart bättre? eller gick det över av sig själv?

## Comment 15
Author: Zvintos

#14: Vi gjorde ingenting. Det försvann så fort han började fälla. =)

## Comment 16
Author: Eriiika

jaha okej=) hoppas det bara är nått sånt!

## Comment 17
Author: Eriiika

tänkte bara meddela att det gått över nu som tur är vart lite orolig: )

## Comment 18
Author: KajsaM

Skönt :)

## Comment 19
Author: Eriiika

hihi jaa; )
