# Ta hand om vildkanin
Author: PaulineH

Hej! Såg att det fanns en ifokusdel om kaniner, så jag passar på att posta här för att se om någon kanske kan hjälpa mig lite här.

Katten kom igår hemdragandes med en liten kaninunge. Inte första gången det händer direkt då det i princip varje dag ligger rester av fåglar och gnagare (och en och annan groda/padda) utanför dörren. Dock var den igår i högsta grad levande och såg ut som en liten tamkanin. Min första tanke var att han hade lyckats plocka den ur någons bur, alternativt att barn hade haft ute den och lekt med och han då hade tagit den, så jag fick tag på kattrackarn och tog kaninungen. Den var helt pigg och fin och hade inte en skråma, så jag tog in den för att se om någon i grannskapet saknade en kaninunge.

Dock verkar det just nu som om ingen i krokarna har kaninungar, och då kommer ju tanken om huruvida det kan vara en vildkanin? Den är alltså viltfärgad med vit "bläs", vitt bröst och nacke. Eventuell korsning vild/tamkanin?

Vet heller inte hur gammal den är, och skulle behöva lite hjälp med att bedömma det. Nu har jag kameran utlånad, så kan inte lägga in bilder, men ungen är ca 13 cm lång när den sitter lite ihopkurad (svårt att mäta själv). Hoppar omkring själv. Den är yngre än 6 veckor iaf, så jag matar den just nu med ersättning för att vara på säkra sidan.

Har någon möjligen bilder på kaninungar mellan 3-6 veckor som man skulle kunna jämföra med?

Om det nu är en vild/tamkaninskorsning - hur är då chanserna för att kunna få den tam? Just nu är den riktigt trevlig och inte speciellt skygg, utan tycker att det är himlans trevligt att sitta och sova i knät invirad i filt. Annars väldigt pigg o glad och äter bra, så jag tror inte att det är pga utmattning eller trötthet.

Men är det någon som haft nån erfarenhet av att ta in vildkaniner innan (om man nu förutsätter att det är en sådan)?

## Comment 1
Author: teddybaby

Oj vad intressant! Tyvärr har jag inga erfarenehter. Hm, vildkanin? Vi har väldigt mycket harar här ute.... men kaniner? är det vanligt? bor du i skogen? Som sagt, tyvärr har jag ingen aning. ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: teddybaby

Ps. Har du googlat vildkanin? Googla och titta på bilderna, kan det vara en sån du har därhemma?

## Comment 3
Author: Chieko

Beter den sig så nu finns väl chans att det blir en fin tam kanin av den. Enda erfarenheten av vilda kaninungar jag har är en kull som räddades undan från en rovfågel, men sedan dog av lunginflamation.

Har du möjlighet att ha kvar den hemma är det väl bara att testa :D Ha pellets och hö tillgängligt så den kan börja välja det efterhand också.

## Comment 4
Author: PaulineH

Nej, jag har ju heller inte så mycket erfarenhet av sånt här, och sen var det la 10 år sen jag överhuvudtaget hade kanin sist!

Vildkaniner har vi massor av här i krokarna. Jag bor vid kusten, utanför halmstad, så vi har em springandes utanför dörren i princip:P

Däremot är den här inte renrasig, då den är just lite brokig, vilket mig veterligen inte vildkaniner är. Just därför jag till en början trodde att det var en tamkanin som katten hade plockat...

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Vildkaniner har ju inte den teckningen så tam måste den vara, eller korsning som du säger.

Har inga vettiga tips att komma med, men önskar lycka till!

## Comment 6
Author: PaulineH

Uppdaterar med lite bilder!

Har fortfarande inte hittat någon med kaninungar i närheten, så troligen är det "förvildad tamkanin" eller korsning. Men glad är den iaf, och har börjat äta lite riktig mat med. Det går visserligen varken fort eller effektivt, men lite slinker ner iaf!

## Comment 7
Author: PaulineH

och en till... Nån som har nån tanke om vad det kan vara?

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Ser ut som en wiener tecknad hermelin kosrning?

## Comment 9
Author: emms

#8 Tycker jag med att det gör :P

Ett tips är att sätta ut lappar i området :)

Vad ger du den för mat nu?

## Comment 10
Author: Rozza

#8 tycker jag med att den ser ut som.

Den är viltgrå i övrigt i alla fall har haft korsningar som sätt ut så där skulle tippa på den inte kan vara äldre en 5-6 veckor. En vanlig kaninunge klarar sig på egen hand redan vi 5 veckor.

Bifogar en bild på en av mina hermelin korsningar hon är viltgrå wienertecknad i alla fall.

## Comment 11
Author: elinab

Åh vilken liten sötnos!

Min gissning är att det är 100 % tamkanin. Den set ut att ha ett väldigt runt huvud och korta öron. Typiskt hermelin utseende men vildkaniner har spetsigare nos och längre öron.

Gissar att ungen är ca 5 veckor men jag har inte jättestor erfarenhet av ungar så det finns säkert andra som kan ge en säkrare uppskattning.

Oavsett om det är en tamkanin eller korsning med vildkanin så tror jag att du kan få den tam och tillgiven. Hade en gång en 100% vildkanin som blev tam och trevlig. Rätt nervös och rädd jämfört med dvärgväduren jag hade samtidigt men hon var inte rädd för mig iaf.

## Comment 12
Author: PaulineH

jo, min första tanke var just liten hermelinkanin, vilket är anledningen till att jag tog in den. Brukar annars inte försöka göra för mycket med vilda djur, så hade det varit en vanlig vildkanin hade jag nog försökt släppa ut den nånstans.

Det kluriga är att jag faktiskt aldrig sett en förrymd tamkanin i våra trakter, så mysteriet kvarstår än om vart den ommer ifrån. Känns väldigt tam när man håller på med den, men jag har varit och frågat runt lite, och ingen "på byggden" har kaninungar. Får la utgå från att kattrackarn springer längre bort än vad jag trodde om inte annat! ;)

10# Nej, jag jämförde lite med lite hermeliner i djuraffären idag (var så länge sen jag hade kanin att jag behövde frächa upp minnet lite...), och äldre än 6 veckor är den definitivt inte, så där håller jag med dej.

9# Just nu har jag matat den lite med mjölkersättning, vilket slinker ner. Sen har jag mest gett den väldigt finrivna morötter, lite maskrosblad, lite klöver (verkar vara en favorit) och testat gurka för att få i mer vätska. "baby-blandningen" med små korn från djuraffären var dock inte helt poppis.

Men har du några tips på bra "baby-mat"? Jag har glömt såpass mycket sen min kanin-era, så tips mottages med glädje!

## Comment 13
Author: elinab

Persilja brukar man rekommendera när man ska vänja kaniner vid grönsaker så det kanske är lämpligt för små ungar också.

Annars tror jag på att vara frikostig med mjölkersättningen och komplettera med bladgrönt. Persilja, dill, basilika från affären eller maskrosblad, rölleka, klöver mm om du kan plocka själv. Och köp pellets som du ger fri tillgång till såvida han inte verkar äta mycket av det, i så fall får du ge lite i börja och öka mängden gradvis. Och hö och vatten förstås.

## Comment 14
Author: PaulineH

13# Jaha, persilja, dill och basilika då alltså? Det hade jag verkligen ingen aning om, så tack för tipset! Det blir till att införskaffa imorgon.

## Comment 15
Author: PaulineH

Tänkte bara köra en liten uppdatering!

"Gunnar" som han (tror jag iaf att det är) för tillfället kallas växer och frodas. Nappning o övergång till mat gick kanon, och han växer iväg ganska fort. Jag tackar o bockar för alla råden jag fick!:)

Han är supersocial och nått vansinnigt aktiv och atletisk. Ska se om det inte finns nån unge i byggden som vill testa kaninhoppning med honom när han blir större, för fy fasen vad kaninen kan hoppa!

 Slänger upp en bild på honom.

## Comment 16
Author: Rozza

#15 gud så söt. Vem vet kanske är det lite hare i blandat i honom om han hoppar så.

## Comment 17
Author: PaulineH

#16

haha, jag har verkligen ingen aning om vad det är i honom, men det hade baskemej inte förvånat mej!XD

## Comment 18
Author: jahadu

men gud va gullig liten krabat!! Lycka till med honom! =)

## Comment 19
Author: Jonaflax

Hiskeligt söt rackare!

Kan ju vara någon som fått en oönskad kull ungar som släppt ut dem en bit hemifrån.

Vilken tur lille Gunnar hade isåfall som blev fångad av din katt :-)

## Comment 20
Author: Saaara

Sööt! :) Lyckatill med han. ^^
