# Ni med flera kaniner - hur ofta i sele?
Author: Lady-X

Har en kanin nu som får skutta ute i sele så gott som dagligen. I vinter kommer jag jobba mkt så då blir hon ensam. Funderar på att köpa kompis till henne. Men tvekar då jag inte kommer kunna låta båda skutta i sele i samma utsträckning som hon faktiskt får göra nu.

Vad är bäst för kaninen; Sitta ensam hela dagar och skutta i sele en stund varje dag eller ha kompis och skutta i sele lite mer sällan?

## Comment 1
Author: LucyLove

Kompis! :) Då får hon ju också aktivering när dom två leker i t.ex hage ;)

## Comment 2
Author: hjartelyckanskaniner

Mina är nästan aldrig i sele utom på tävlingarna.

Mina är mest i rasthagar

## Comment 3
Author: malin--a

Jag går med mina i sele minst 5 dagar i veckan :) Dock har jag inte så många, "bara" två!

## Comment 4
Author: emms

Mina är inte heller ute i sele mycket. Det är isåfall om det har varit dåligt väder eller att jag inte har varit hemma på hela dagen så får dom komma ut och sträcka på benen :)

Tycker att hagar är mycket bättre eller att dom får springa lösa :)

## Comment 5
Author: MajaFilippa

jag har två kaniner som är ute i sele varje eller varannan dag och jag har ändå en massa annat att göra om dagarna. de är också i hage varje dag om det inte regnar. skaffa kompis till den kaninen du har tycker jag! :)

## Comment 6
Author: Inaarah

Jag har bara Chica ute dagar då det regnar eller när jag inte är hemma så mycket, för då får hon i alla gall sträcka på sig en stund. Annars föredrar jag hage, så hon kan rusa runt i sitt egna tempo lös, och göra sina glädjeskutt osv. :)
