# Avmaska?
Author: hjartelyckanskaniner

Har märkt att en av mina kaniner hade mask på svansen så han avmaskades. Men jag märkte detta för sent. Han hade fått springa i huset och efter det har andra kaniner också fått springa.

Kaninen har avmagrat vilket är normalt, men de andra är fortfarande tjocka och goa. Bör jag avmaska de ifall ifall?

## Comment 1
Author: hjartelyckanskaniner

Vill gärna ha snabbt svar så att jag har de avmaskade innan helgen.

## Comment 2
Author: Tarja

#1 Färdigavmaskade tror jag tyvärr inte att du hinner få dom innan helgen.

## Comment 3
Author: hjartelyckanskaniner

En jag känner säger att man ska avmaska de i 3 dagar.. så om jag gör det iväll så är de färdiga i helgen

## Comment 4
Author: Tarja

#3 Det som enligt mig har fungerat bäst är att ta 0.5 ml/per kg i 5 dagar, och sedan upprepa efter 14 dagar. Vid kortare kur har masken inte försvunnit för mig, men det är säkert indviduellt.

## Comment 5
Author: hjartelyckanskaniner

#4 Men tycker du jag ska avmaska de andra? eller det kan göra de sjuka?

## Comment 6
Author: Tarja

#5 Jag skulle ha avmaskat de andra också. Har jag upptäckt att en av mina kaniner har haft mask, då har jag avmaskat alla. Har för mig att mask är luftburet om jag inte minns fel..

## Comment 7
Author: hjartelyckanskaniner

#& då får jag göra en nattavmaskning då..

## Comment 8
Author: Emelie

Avmaskade innan helgen blir de inte, eftersom ägg som maskarna lagt föds om ca 14 dagar. Det är därför man ska upprepa kuren.

## Comment 9
Author: hjartelyckanskaniner

Jag har fått svar på min fråga så någon kan ta bort tråden:)

## Comment 10
Author: Emelie

#9 Läs gärna denna länk innan du ber oss låsa eller ta bort trådar! :) [Att låsa trådar](http://kanin.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=d9e933d3-d1a3-4dd6-8720-5b3272a5c140&GroupId=88eee868-517c-44cf-bd11-332c7e3bbd23&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup).
