# Var verkligen den här bilden provocerande?
Author: sondagsmezen

Jag lade enbart upp bilden som avatar. För å visa brännan. hahahaha...  
  
\*egokickar\* \*egokickar\*

Jag tycker inte jag borde ha blivit avstängd för jag inte ville byta bild.. Inte okej...

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag kan förstå om vissa tycker den är provocerande.  
  
Och ber dom att man ska byta bild så kanske man helt enkelt får göra det. Det är väl inget att tjaffsa om?

## Comment 2
Author: sondagsmezen

31 Jo, för att finns 455555 andra ifokus sajter och kanske vill ha den bilden?

## Comment 3
Author: Fralice

Jag skulle inte säga något om någon hade en bild på bröst eller kön, men herregud, EN RYGG? Man ser ju inte ens kalsonger haha.

Låt han ha den som bild, det hade vart en annan sak om han hade en riktigt olämpligbild eller skrev på det sättet, men nu gällde det en rygg, en sån som alla vi människor sett.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Men om du tycker så är det väl bara att acceptera att bli avstängd här då.  
  
För att byta bild var väl inget särskilt stor förfrågan egentligen. Och finns knappast nån som skulle bli sur för att du byter bild eller hur?

## Comment 5
Author: Linnet

Lite konstig bild på ett kaninforum var det ju, inte provocerande men kanske inte rikitgt rätt val av bild.

## Comment 6
Author: emms

#5 Fast ifokus är ju inte bara kaninforum. Finns ju jättemånga andra också.

Om han inte får ha den bilden tycker jag att det borde bli förbjudet att bada där det finns andra människor med. Lite löjligt faktiskt...

## Comment 7
Author: Sweetienin

Okej, såhär ser jag det.  
Om en person tycker den bilden är provocerande, då kan man liksom inte ta bort den personens känslor. Hur bra vore sajtvärd och medarbetare om dom bara ignorerade sånt. Då skulle ju alla klaga på det istället.  
Men sen tycker jag själv inte att bilden är ett dugg provocerande och precis som #6 tycker jag det är lite löjligt att man ska få skrivförbud för en sådan bild.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#6 fast den bilden är väl inte direkt "anpassad" till nån sajt alls. Och finns det folk som finner den provocerande så kanske man får respektera det.   
Det är ju inte värre än att man får byta bild.  
  
Att jämföra med en badplats blir ju lite skumt.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#7 Fast det var ju tydligen inte enbart pga bilden. Och nu vägrade han ju byta bild dessutom.  
  
Vad annat kan man göra då?

## Comment 10
Author: teddybaby

Nej, jag tycker inte att bilden var farlig. Men jag tycker inte heller att sajtvärd + medarbetare förtjänar så hård kritik när vi inte har all fakta... å andra sidan är det naturligt att folk reagerar när de inte har tillräckligt med fakta. Det blir liksom fel från båda håll.

Jag tycker vi lägger ned detta och återgår till att fokusera det vi avser diskutera här - kaniner!!! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Just det. Minns ni? Våra pälsbollar? ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 11
Author: sondagsmezen

#10 All fakta? Har gett er all fakta mejlet löd såhär  
_  
"Vi tycker inte bilden bör synas på Kif och därför borde du ta bort bilden, annars vidtas återgärder"_  
  
**Sen fick jag det här:**  
_"Hej!_

_På grund av att du publicerat pornografiska bilder (visningsbild) i trådar på kanin.ifokus som kan uppfattas som provocerande och/eller stötande så har vi nu gemensamt kommit fram till att du tilldelas ett skrivförbud "_

## Comment 12
Author: sondagsmezen

#10 Sen kan man diskutera andra saker också! Jag tycker dom gjorde **fel.**

Sen när blev bilden pornografisk!? Sök på Wikipedia så vet ni vad det betyder...

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Vad svarade du på första då?

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Nu låser jag den här tråden.
