# Ringmärkt kanin. Ta bort ringen?
Author: Blomma85

Min kanin är ringmärkt. Han var tänkt att säljas till avel och utställning, men så hamnade han hos mig istället som bara ska ha honom till kel.  
Visst kan jag väl ta bort ringen? Finns väl ingen anledning till att den är där när han ska kastreras och va kelkanin?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Man ha väl märkningen också för att se vem uppfödaren är ifall han ex. springer bort :P

## Comment 2
Author: Rozza

Ska han kastreras finns det ingen anledning att ha kvar ringen.

## Comment 3
Author: Emelie

Du kan gott och väl ta bort ringen om du känner att du inte vill ställa ut eller avla på honom. Som Wera sa så kan det dock vara som ett riktmärke om han skulle springa bort eller liknande.

## Comment 4
Author: gickan87

En undran från mig, hur tar man bort ringen? ![Skäms](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 5
Author: lukasfelix

klipp av den?

## Comment 6
Author: Emelie

#4 Jag har hört att det är väldigt svårt att få av ringrna, och att klippa med en sax är nog inte att rekommendera. Dock borde det gå att använda sig av en avbitartång.

## Comment 7
Author: emms

Ringarna är ganska tjocka. En stark avbitartång borde funka. :)
