# Kaninmamma som mår dåligt
Author: Linnet

Nu är vi verkligen otursförföljda, en av mina kaninmammor är riktigt risig i magen och mår inte alls bra. Hon kan då inte ta hand om ungarna just nu i alla fall och har knappast nån mat att ge dom, men dom är bara 3 veckor och 4 dagar, äter visserligen själv, men behöver man stödmata och med vad och hur.

Har en hona som har ungar som är 6 dagar yngre och en som har ungar som är 6 dagar äldre, funderar om man skulle våga sätta ett par ungar till varje mamma.

Råd och tips önskas.

## Comment 1
Author: Valkyrie

Klurigt, man kan ge köpa mjölkpulver typ som man ger men såg att även någon skrev att man kunde blanda ägg och mjölk.  
Jag tror nog inte det blir några problem om du sätter in några hos de äldre och några hos de små.  
Det jag hade gjort är att ta de små till de små och stora till stora så att de är lika i storleken eftersom annars kanske de större ungarna fryser ut de små om de är väldigt små.

## Comment 2
Author: conejos

Är inte expert på sånt men det borde ju gå att sätta in dom hos en hona med ungar

Lycka till!:)

## Comment 3
Author: Linnet

Ungarna är pigga och äter, vet inte hur jag ska göra, har inte stödmatat dom nåt ännu, inte heller satt dom med nån annan mamma, men dom äter pellets, havregryn, hö och favoritmaten är ju grönfoder, men jag vågar ju bara ge små mängder ännu så länge. Ska ge dom lite till nu i kväll, det försvinner fortare än man sätter dit det nästan. Dricker från vattenflaskan också allihop. Håller koll på vikten, den minsta har ju ökat sen i går i alla fall, väger nu 90 gram.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Det bästa man kan ge är lammersättning (för det är någorlunda likt kaninmjölk och de tycker att det är gott) det finns på granngården, eller en detta:  
4dl filmjölk (laktosfri)  
1dl vispgrädde (laktosfri)  
1 matsked honung upplöst i 3-4msk varmtvatten

## Comment 5
Author: Linnet

Går ju inte att flytta dom till andra mammor heller eftersom dom här ungarna bor inne och den yngre kullen bor ute. Här har vi bara 5 grader varmt på nätterna och svinkallt även dagtid, så det känns som att det blir för kallt, när dom är vana att vara inne. Att flytta till den andra mamman som visserligen bor inne, känns inte som nån klösning heller eftersom dom ungarna är så pass mycket större, bara 6 dar äldra men storleksmässigt mycket större. Har gett morotspure (barnmat) som dom åt lite av, den minsta står ungefär stilla i vikt, så vi får se, dom närmaste dagarna är väl avgörande, men får kanske stödmata den minsta i alla fall.

## Comment 6
Author: MajaL

Jag skulle kört med #4 s variant. Eller kattmjölksersättning.

## Comment 7
Author: Linnet

Lite information om hur det har gått. Alla ungarna mår bra, den största är nu på nästan 200 gram, lillminstingen bara 112, men alla är pigga och äter och dricker. Har inte stödmatat dom alls och tror inte det behövs heller, dom har ju nu varit utan mamma i 6 dagar och är nu 4 veckor och 2 dagar gamla.

## Comment 8
Author: MajaL

Ge de mjölk i skål eller flaska, de behöver det viktiga innehållet för att växa "normalt" och inte få brister som kan leda till bestående men.
