# Umeåbo!
Author: Rebiz

Nu har jag fått lite problem. Min kaninhona, Mejja, är troligen dräktig (inte planerat!), och om jag räknat rätt ska hon föda någon gång i början på nästa vecka. Låter inte så hemskt än så länge, va?

Men, så äre inte! För jag far nämnligen till Grekland i två veckor fr.o.m 13 juni, d.v.s att jag har ev. en kull kaninungar som jag måste hitta någon som kan sköta, medan jag är borta, i umeåområdet!

_Jag har en kompis som ska ta hand om de andra kaninerna, men vill gärna att någon med erfarenhet av små kaninungar ska ta hand om dom!_

Därför letar jag en person som uppfyller dessa krav, som skulle kunna tänkas  att (eventuella) hjälpa mig.  
\* Ha haft minst en kull kaniner förut.  
\* Veta vad man ska göra om en unge ska behövas stödmatas eller liknande  
\* Vara hemma mellan ca .13juni-27juni  
\* Vara över 15år.

Så om du känner att du har tid och lust att hjälpa mig vore det sååå snällt, annars får jag väl överväga att stanna hemma! ;/ Men som sagt, är inget säkert att det är än, men märker på henne att inte allt står rätt till (dragit päls, möblerat, boat, ändrat betéende).

Hör av dig om du skulle vara intresserad av att ställa upp. Självklart står jag för alla kostnader som mat, bottenmaterial osv, samt att hon flyttas i en innebur med boet.

Men detta behövs ju bara om det nu blir ungar! Annars klarar jag mig:)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Hade jättegärna hjälpt till, men jag bor i Luleå. ![Obestämd](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag bor i Umeå, men har tyvärr inte plats eller erfarenhet... :/ Hoppas du hittar någon!

## Comment 3
Author: poesi

Hej.

Jag & Malin (lill-jarven) kan ev. hjälpa till. :)  
Vi har ju just en hermelinuppfödning själva så.  
Men, vi ska åka på semester den 21a eller den 22a Juni,  
så det är ju ett problem. Men det kanske går att ordna på nått vis.  
  
Du vet att vi finns om det inte löser sig på annat vis iaf. =)

## Comment 4
Author: Rebiz

#1 & #2: Okej, synd ;/

#3: Ja, det hade ju varit perfekt, synd bara att ni skulle bort... Kunde ni inte haft semester nåågra dagar senare (A) Men vem ska ta hand om era kaniner när ni är borta?

## Comment 5
Author: lill-jarven

#4 Svårt att flytta på semestern när man bara har ett visst antal veckor ledigt från jobbet. :P  
Vi tar med oss våra kaniner när vi åker. :) Eller ja, två av dom ska Idas föräldrar se efter och en ska på parning hos malinroth medans vi är borta. Så vi tar eg bara med oss 3, men det är alldeles tillräckligt. ;)

## Comment 6
Author: poesi

#4 Haha. ;) Mina föräldrar (som bor i Övik) ska ta hand om två st, Malin Roth ska ta hand om en & resten tar vi med oss. Din kompis kan inte ta hand om dom då, dom är ju två veckor då? Så det är ju inte lika kritiskt då..

## Comment 7
Author: poesi

Malin, haha. Vi skrev visst samtidigt ;)

## Comment 8
Author: Rebiz

#5: Okej :)  
#6: Mjo, det kanske hon, men då måste ju hon fara och hämta hos  er. Men vi får se, jag ska prata med henne om det!  
Var bor Malin Roth?:)

## Comment 9
Author: lill-jarven

Vi kan säkert köra henne till din kompis, så länge hon inte bor alltför långt utanför stan. :)  
Malin R bor också i Umeå, men jag tror inte hon har plats för en till kanin.. men man kan ju förstås höra med henne. (Hennes karl är allergisk och hennes kanin (och i sommar även en av våra honor) bor på deras balkong och den är inte så jätteenorm.) Men som sagt, man kan ju alltid höra med henne. :)

## Comment 10
Author: Rebiz

#9: Okej, men jag har pratat men min kompis, Sofie, nu och hon sa att det nog skulle gå bra att hon kunde tänka sig hämta Mejja och ha henne sista dagarna innan jag kommer hem :)   
  
Hon bor i Stöcke, och det är ju en liten bit.  
  
Jag kommer ju hinna vara hemma med ungarna i ca. en vecka innan de måste flyttas,, så vi lär ju ha tid att prata omsånt här när vi vet säkert om det blir något o så=) Men tack så jättemycket :)<3

## Comment 11
Author: lill-jarven

Det är ju alltid lite riskabelt att flytta en hona med ungar, men det kan ju gå bra. :) Stöcke är inte så farligt långt bort tycker jag, så skulle hon av nån anledning inte kunna hämta så kan vi säkert köra ner dit. (: Eller så flyttar Mejja och ungarna direkt till Sofie och så kan hon ringa om hon behöver hjälp med nåt eller funderar över nåt? Så slipper dom flytta omkring så himla mycket. Men det är ju upp till dig. :) Vilket som går bra för oss.

## Comment 12
Author: lill-jarven

Eller så kan vi ta henne redan nu, så hon får en chans att känna sig hemmastadd innan ungarna ev kommer? Vore väl kanske allra lugnast för henne. Men jag känner ju inte henne så jag vet inte.. bara ytterligare ett förslag. :)

## Comment 13
Author: Rebiz

#11: Jo, jag vet, men jag måste som göra det, har inte mycket annat till val, utan får bara hoppas på det bästa:) Det är väl främst första flytten, när jag far, då de bara är några dagar/en vecka, som kanske är mest problematisk, om de sedan ska flytta till Sofie vid 2-3 veckors ålder är det nog lugnt:)

Om jag ska vara ärlig så är hon ganska blyg, och tror inte hon skulle ringa ;p Vill helst ha någon med mer kunskap, för hon har "bara" haft en kelkanin förut, och vet ju inte mycketom ungar. Så då vill jag ju häldre att ni har dom, ni som vet lite mer, är äldre osv :)  
Så om Jag får välja vill jag ju gärna att de är hos er, så länge det är OK för er :)

Det enda nu är att jag inte sagt något till mina föräldrar än, vågar typ inte, tänker vänta tills jag vet mer säkert om det blir eller inte, vill helst undvika något bråk:P

## Comment 14
Author: lill-jarven

Om du vill kan vi som sagt ta henne redan nu. Då kan du säga till dina föräldrar att vi har henne på prov eller nåt, så ser vi sen om det blir ungar eller inte. Och blir det då inga ungar så är det ju bara att hon flyttar till Sofie direkt när ni åker istället.

Jo kan tänka mig att dina päron inte lär bli så glada, men å andra sidan finns det ju inte så mycket att göra åt saken ifall hon får ungar. Men förstår att du vill vänta med att berätta tills du vet om hon verkligen är dräktig.

## Comment 15
Author: Rebiz

#13: ja det vore ju kanske smart att sega, for hon vet ju att jag tankt selja henne. Men jag tror jag ska passa pa att prata med henne imorn, nar vi ar ensamma hemma, da seger jag antingen att ni ska ha henne pa prov eller 'sanningen'. Hor av mig imorn nar jag har pratat med henne:) men om ni har henne nar hon far ungar maste jag ju komma och kolla pa dom x) som ni kanske merker so funkar inte bokstaverna med prickar pa:p

## Comment 16
Author: poesi

#15 Det låter jättebra. :) Självklart kan du ju komma och titta på ungarna, om vi tar henne redan nu. :)

## Comment 17
Author: lill-jarven

Hur går det? :) Har du pratat med din mamma?

## Comment 18
Author: imsuchadiva

Annars så sköter ju mamman ungarna bra själv. Så slänge ni har något som matar mamman så behöver inte ungarna någon extra kaninvakt..  
Stödmata ungar brukar inte vara såå stor vitts heller.

## Comment 19
Author: Rebiz

#18: Har ingen som bor nära nog för att komma dit varje dag. Så vill helst ha henne hos någon.

#17: Det var veerkligen inget bra tillfälle igår, tyvärr, så tar det ikv, när gästerna varit hem :) Men har bestämt att, om hon får ungar, så flyttar jag henne då till dig/er innan jag far, om en vecka alltså. Känns som att jag gärna har henne hemma om hon ska föda :)

## Comment 20
Author: imsuchadiva

Du ska inte flytta en hona med nyfödd kull. Så bättre du flyttar hennes snartast. Så hon hinner lära känna sin nya miljö innan ungarna kommer.  
  
Vem skulle ha tagit hand om henne om hon inte skulle ha ungar\`?

## Comment 21
Author: Rebiz

#20: Min kompis, som ska ta hand om de andra kaninerna.

Jag vet det. Men om det nu ens kommer några (vilket jag inte har någon aning om) så kmr de ändå vara några dagar/vecka gamla när jag flyttar dom. Får det ta lungt när vi flyttar dom helt enkelt.

Någon som flyttat mamma med kull i låg ålder? Vad rekommenderas, att ha honan i samma bur som ungarna, eller separat? Kanske lika bra att ha henne i en egen transportbur?

## Comment 22
Author: Sweetienin

#21 Jag håller med #20, det är inte särskilt bra att flytta henne efter hon fått ungar, och om hon inte får är det ju bara att ta hem henne igen...  
Ja, du bör ha honan i ege transportbur när de ska flyttas, annars blir hon nog otroligt stressad. Det blir hon nog endå och det är stor risk att hon inte klarar ungarna hur du än gör, men vi får hoppas på det bästa!

## Comment 23
Author: Rebiz

#22: Vi ska utomlands så det är inte så "bara att ta hem henne" annars tyvärr.

Hon ska ingen jättelång bit, vet inte riktigt hur långt det är till er Ida och Malin (Poesi /lill-jarven)? Var bor ni?

## Comment 24
Author: Sweetienin

#23 Nejnej, jag menade inte så. Jag menade mer att om hon åker dit innan hon ev. får ungarna, så hinner ni ju ta hem henne innan ni åker om hon inte får några ungar :)  
Lycka till i alla fall med vad du än gör!

## Comment 25
Author: Rebiz

#24: Mjo. Men jag tror inte jag gör så ändå.. För sedan blir det som direkt hem för henne och sedan till min kompis ;S  
Tack (:

## Comment 26
Author: Rebiz

Denna tråd kan föresten låsas :)

## Comment 27
Author: poesi

Rebiz: Vi bor på nydala. Du på teg va?  
Jag håller faktiskt med de andra om att det egentligen känns bättre om vi tar henne snarast möjligt, innan hon får ungarna, så att hon inte blir så stressad själv. Men, du avgör ju själv hur du vill göra. :) Bara att höra av dig sen, om vi ska ta dem!

## Comment 28
Author: Rebiz

#27: Det är mest för att jag inte tror att hon är dräktig, hon har inte ens boat så hon kanske bara är skendräktig!

## Comment 29
Author: lill-jarven

#28 Men hon kan ju boa så sent som precis innan förlossningen.. våran hona boade några dagar innan första gången hon fick ungar, andra gången gjorde hon det strax innan ungarna kom.

Tänk om hon är dräktig.. hon kan bli så stressad av att flyttas med sina nyfödda att hon biter ihjäl dom för att dom hamnar på ett främmande och ev enligt henne "osäkert" ställe.

Flyttar vi henne nu så hinner hon förhoppningsvis känna sig mer hemmastadd när ungarna ev kommer. Jag förstår att du vill ha henne hemma, det gör jag, men tar vi henne nu så hör vi av oss direkt hon får ungar och du kan komma och kika när du vill. :)

## Comment 30
Author: Rebiz

#29: Förra gången hon var dräktig började hon boa 1 vecka efter parning, tykcer det vore så konstigt om hon nu andra gången väntar till just innan födseln? Men vad vet jag, hon kanske vill variera sig ;p

## Comment 31
Author: pigelina

#30 brukar vara så att honor som får sin första kull vill vara förberedda, medans sånna som får sina andra vet vad dom ska göra och väntar

## Comment 32
Author: Rebiz

#31: Okej. Men hon är så mager också. När jag känner på hennes mage är den inte alls stor/spänd etc. utan man kan bara känna som något ojämnt och litet i magen, tror inte det är någon unge för det känns som att det ligger så löst ;o

Kostar det mycket att fara till en vetrinär för att kolla om en hona är dräktig?

## Comment 33
Author: riiffen

#32 Japp, ultraljud kostar tyvärr en hel del. :/

## Comment 34
Author: Rebiz

#33, Ahaaa, äre t.o.m ultraljud man måste göra ;/  Trodde de kunde känna det, eller nått ;p

## Comment 35
Author: [Borttaget]

Finns det ingen kaninkunnig i närheten då som kan känna på henne?

## Comment 36
Author: Rebiz

#35: Ja, frågan är ju om någon har lust/kan att komma hit och klämma lite på surisen? =)
