# Hur ofta?
Author: Luckyt5

Hur ofta får din/a kanin/er grönsaker?

## Comment 1
Author: Luckyt5

Maja får grönsaker varje kväll.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

kanske varannan kväll eller så

## Comment 3
Author: LinneaJohaanson

När ja kommer ihåg att ge

## Comment 4
Author: Emelie

Samma som #3, iallafall nu på sommaren när det finns så mycket utomhus som naturen kan bjuda på. Inte behöver man proppa i kaninen köpta saker när man kan plocka hur mycket som helst gratis i naturen! :)

## Comment 5
Author: LadyViolet

Mina kaniner får grönsaker nästan varje dag. Ibland blir det maskrosblad men oftast persilja, gurka, sallad osv. :)

## Comment 6
Author: minkaninester

På morgonen får Ester samt på kvällen.   
Den nya är för ung ännu.

## Comment 7
Author: Billikanin

Billi får en liten bit äpple varje morgon, det är ju visserligen en frukt men ändå. Grönsaker är han inte så förtjust i, men han får det då och då. Maskrosblad älskar han däremot, så det får han varje morgon det också!

## Comment 8
Author: poesi

Våra får grönsaker varje dag. :)

## Comment 9
Author: Kristall

Såhär sommartid får mina kaniner gräs, kvistar och andra vilda växter istället för grönsaker. Detta får de ca 2-3 ggr per dag, utöver gräset som de äter i hagen.

Då och då kan de också få lite av marsvinens grönsaker, dvs t.ex. kål, kålrot, persilja eller morot, mest för variation.

På vintern får de vanliga grönsaker varje dag, minst 2-3 sorter per dag.

## Comment 10
Author: SuperLivis

Så gott som varje dag. Det kan variera - från morötter, till gurka till gräs.
