# Låsa trådar
Author: Katti

Jag tycker att man här verkar ha en väldigt konstig inställning till att låsa trådar. Är vi inte här för att diskutera? Så fort man inte får de svar man vill ha så kan man som trådstartare välja den enkla utvägen att låsa tråden. Självklart ska inte trakasserier eller någon som helst form av "mobbing" få förekomma. Men ska en tråd låsas så tycker jag att det ska föregås av att någon har klivit över gränsen, d v s minst varning och redigerat/bortplockat inlägg av någon. Nu har jag de sista dagarna följt två intressanta trådar som uppenbarligen inte har lett dit trådskaparen velat ha dem, så de har låsts. Det känns så snopet!

## Comment 1
Author: Inaarah

Visst känns det snopet ibland, men jag anser att det är TS val, det var ju trots allt den som skapade tråden. :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Håller med #1 där. Sedan är det också medarbetares och sajtvärdens avgörande till vilka trådar som ska låsas. Sajtvärden kan också låsa tråden utan förvarning till varken medlemmar eller medarbetare, det är dess fulla rätt.

## Comment 3
Author: Sweetienin

Det är klart att det känns snopet och man blir besviken om det är en intressant tråd. Men håller med #1 där.  
Man kanske skriver en tråd för att får råd och tips eller hjälp med någonting, och när man fått veta det man behöver så vill man låsa tråden, inget mer med det liksom. Om man istället startar en tråd som det är meningen att man ska starta en diskussion i, ja då kan man ju inte begära att den låses om inte den spårar ur helt.

## Comment 4
Author: DEMNJA

#3 Det tråkiga med att trådar låses är att all information/alla åsikter blir svåråtkomliga då tråden kan inte puttas upp. Till slut blir det svårt att hitta åt den om man inte vet vad den heter..

## Comment 5
Author: Sweetienin

#4 Ah, det tänkte jag inte på, bra poäng där! :) Det ska jag tänka på....  
Men det är ju ändå upp till TS att bestämma om diskussionen ska få fortsätta eller inte....

## Comment 6
Author: Valkyrie

Håller med 1#, om man tycker att tråden spårat ut eller helt enkelt tycker att man inte vill ha kvar disskustionen tycker jag man får be de låsas.  
Det är ju en annan sak om det är problem med selträning eller liknande med tips :)  
Men tex om man har en tråd om grupphållning och spårar ut så ska man ju absolut vilja att tråden låses.

## Comment 7
Author: MajaL

#4 Du kan söka i forumet, även bland låsta trådar.

## Comment 8
Author: DEMNJA

Jaa fast man kan inte putta upp dem så att andra som kanske inte sett det får läsa infon ;)

Sen är det inte alltid helt lätt att hitta just den tråd man söker..

## Comment 9
Author: imsuchadiva

Själv har jag råkat ut för att ingen medarbetare ville låsa min tråd när jag tyckte att den gick "överstyr"/snack om sånt som inte de handlade om.  
Tycker det är fel att man ska bli nekad att få sin egna tråd låst.  
  
Men tycker att att de som startar disk.trådar får tåla lite. Men givetvis ska de få sin tråd låst när de vill.

## Comment 10
Author: Katti

Jag är ofta på andra, även betydligt större, ifokussajter. Där händer det i stort sett aldrig att en tråd blir låst. Ska ta upp det på medarbetarforum vid tillfälle, för jag tycker verkligen att det är ett problem när det händer!

## Comment 11
Author: Valkyrie

10#Men det beror ju på vad det handlar om. Om man vill ta bort tråd pga att man fått sitt svar är det onödigt men om den spårar ut förstår jag.

## Comment 12
Author: Sweetienin

Jag tycker faktiskt inte det är ett problem att någon vill låsa sin tråd. Det är ju endå upp till TS om man tycker det ska fortsätta diskuteras, om man själv vill fortsätta diskutera det så får man väl starta en egen tråd där man bjuder in till diskussion i det ämnet.

## Comment 13
Author: Emelie

Och det kan faktiskt vara så att TS känner sig träffad på något sätt och vill låsa tråden utav den anledningen för att inte bli ännu mer "nedtryckt", och då tycker jag det är fel att neka en låsning.
