# kaninungar
Author: angeln

Hej, jag är ny på det här med kaninungar...

Har lite frågor som jag hoppas ni  kan hjälpa mig med. Kullen är nu två veckor. Honan boade i sin innerdel i buren och ungarna har legat nergrävda där hela tiden fram till nu. De sista dagarna har de rört sig lite runt i innerdelen av buren, men honan har grävt igen öppningen till den så de har inte hoppat ut i resten av buren. Vågar man hantera dem lite nu? Vet ju att man inte ska hantera förren de hoppat ur boet.

Honans bur är inte jättestor och hon fick 7 ungar, vågar vi flytta alla till en större bur nu eller om ett litet tag då ungarna och honan behöver mer utrymme?

Är det lätt att könsbestämma dem och när kan man göra det?

Tack på förhand

## Comment 1
Author: Linnet

Tycker du ska vänta med att byta bur tills dom har börjat skutta omkring.

## Comment 2
Author: imsuchadiva

Du kan börja hantera kaninungarna nu. Men tycker du ska vänta ett tag med att byta bur, tills de börjat hoppa runt i buren de har nu.  
  
När de är ca 4 veckor brukar de gå ganska bra att se kön om man är nybörjare.

  
Vad är det för ras på din kanin?  
Bilder är alltid roligt :)

## Comment 3
Author: angeln

hanen är lejon och honan lejon/tankanin

## Comment 4
Author: angeln

hur ser man vilket kön det är?

## Comment 5
Author: riiffen

[#4 :)](http://kanin.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=1de8e7de-d7af-4149-ac87-0e21cc9d938f&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ArticleGroup&ThreadListPage=2)

## Comment 6
Author: angeln

Tack!!! Här kommer lite bilder...

## Comment 7
Author: LinneaJohaanson

Åh vad söta!  
Vi brukar hålla på och ta upp ungarna från första dagen!  
Kolla så all lever och mår bra, så ja du kan börja hålla på med dom med all säkerhet!
