# Kanin med bara en pungkula
Author: Togla

Har precis tagit emot en rexhanne på 3 år ifrån en bekant , nu är det så att han bara har en pungkula?! , Han har bara skin på ena sidan och den andra har han en pungkula i .. hur sjutton kommer det sig?

## Comment 1
Author: Linnet

Ja det beror helt enkelt på att den andra ligger kvar i buken, det händer nog hos alla djurarter. Hade också en hane som bara hade en pungkula, han blev dessutom steril, hade blivit pappa till en kull innan jag tog honom, men jag provade para honom med många honor, men han var oduglig. Men så behöver det ju inte vara.

## Comment 2
Author: Valkyrie

Grattis, vilken fin :) jag älskar rexar ^^  
Linnet har gett dig ett bra svar :)

## Comment 3
Author: Togla

Okejj! tycker det är så underligt hehe... men , visst borde väll det då betyda att han är steril eller?

## Comment 4
Author: Zvintos

#3: Nej, en enkelsidig kryptochid behöver inte vara steril.  
Enkelsidig kryptochid = ena punkulan i buken.

En hane som är dubbelsidig kryptochid brukar däremot vara steril.

## Comment 5
Author: Togla

Okejj! Men , kan man kastrera osv endå ?

## Comment 6
Author: Linnet

Nej inte behöver dom vara sterila, det funkar med bara en pungkula, att min var/blev det berodde säkert på nåt annat.

Man kan säkert kastrera, men ska man även ha bort kulan som ligger i buken krävs det väl ett större ingrepp, fast vet inte om det behövs.

## Comment 7
Author: Billikanin

Man kan kastrera ändå, men som #6 säger så krävs det ett större ingrepp.

## Comment 8
Author: Trasdockaa

Tyvärr kan det vara ärftligt med kryptokit, så man brukar rekommendera att inte avla på det.

## Comment 9
Author: Togla

¨Nejj alltså jag hade inte tänkt på avel utan så men jag jaa bara undra hehe :P
