# Vet. som kastrerar honor?
Author: lillaisa

Eftersom min veterinär inte är särskilt specialiserad på kaniner ville hon inte kastrera en kaninhona, så nu söker jag tips på (duktiga!) veterinärer som kastrerar honor (och är vana vid det också). Helst i Norrland.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Borde kanske skriva mer specifikt än norrland.  
  
Men enda stället jag vet i närheten av Luleå som ens utför kastrering på honor är djursjukhuset i gammelstad.

## Comment 2
Author: lillaisa

#1 Jag bor i Umeå, men skulle kunna ta bil/buss om det inte är alltför långt.

Okej hur mycket tar de?

## Comment 3
Author: TheMe

Bra att du letar efter en erfaren veterinär! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Jag fick leta länge innan jag hittade rätt, hos vissa blir man tyvär helt dumförklarad om ens frågar om kastration av kaninhona.

Bor dock i Uppsala, så kan inte hjälpa dig men lycka till!

## Comment 4
Author: lillaisa

#3 Precis, min veterinär förstod inte hur jag ens kunde tänka tanken..

Tack så mycket!:)

## Comment 5
Author: djurskydd

Terese på Björkstaden är det **första valet**, hon är mycket bra på alla sätt och vis. Sedan är IngerJohanne på Röbäck också duktig, förmodligen lite billigare också. Distriktarna i Vännäs är också duktiga, och kan ligga bra i pris. Undvik Göransson på Haga.... Lycka till!

## Comment 6
Author: lillaisa

#5 Det var b<börkstadens jag frågade, men de ville inte göra om det inte var absolut nödvändigt. Jag ska nog ringa de i Vännäs och höra lite vad de har för erfarenheter. Tack så mycket!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#2 ca 1600 om jag inte minns helt fel. Jag har planer att kastrera min hona där senare.

## Comment 8
Author: lillaisa

#7 Okej, det var ju inte så farligt, jag betalade 1040 för min hane. Har du pratat med dem om deras kaninvana, typ om de kastrerar många honor osv?

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 nej jag har inte hunnit undersöka saken nå mer än så.

## Comment 10
Author: lillaisa

#9 Aha okej:)
