# Katt + Kanin ?
Author: paow

Hej!

Jag har haft kaniner så länge jag kan minnas, men så förra sommaren gick min sista kanin bort, och sen dess har jag varit utan. Men så nu börjar jag bli som lite sugen igen, men då är det bara ett problem.

Just innan min kanin dog, skaffade vi en kattunge. De hann inte träffas, så katten, som nu är 1 år är alltså inte van kaniner över huvudtaget. Katten jagar mycket råttor, och har kommit hem med ekorrar ett flertal gånger.

Så, kan man vänja katten med en kanin, eller är det försent. För jag vill helst slippa vara rädd att katten är ute och skrämer eller tar sig in till kaninen.

Kram!

## Comment 1
Author: riiffen

Vet flera som har katt & kanin som fungerar ihop.

Dock kan man aldrig garantera någonting. Du kanske kan låna en kanin och testa? menar inte att du ska släppa ihop katten och kaninen bara sådär och se om någonting händer :P, utan låt dom isåfall vänja sig i lugn och ro vid varandras dofter, så kanske katten så småningom lär sig att se kaninen mer som en familjemedlem än ett byte. Det kanske till och med blir så som för mig, att katten håller sig undan kaninerna och ryggar iväg när han ser dom. Han tycker att dom luktar illa. :P Lycka till!

Söt katt förresten:)

## Comment 2
Author: paow

Tack !

Jo, det är värt ett försök. :)

## Comment 3
Author: Linnslins

jag har katt och kanin men de fungerar inte så jättebra tillsammans. Katten är lite smårädd för kaninen, så när jag har henne lös kan jag bara ha henne i ett av rummen, annars kan katten komma och bli rädd och klösa till henne

## Comment 4
Author: paow

Kom just på att förra sommaren följde edwin, som katten heter, efter mig till en kompis som hade sin kanin lös på gården, redan då började edwin jaga kaninen. visserligen hann jag få tag på edwin oså. Men tror ni de ändå går att vänja katten med kaniner iframtiden?

Blir det svårare ju längre till jag väntar?
