# Spenar?
Author: flisan93

Idag när jag hade en vanlig hälsokontroll på min hona Sean såg jag två "korvar" lite ovanför könet. Är det spenar eller vad är det? Hon ska kanske få ungar om 2 veckor efter en tjuvparning. Är det kanske spenar som är uppsvullna? Vill bara veta så det inte är något farligt..

## Comment 1
Author: flisan93

En till bild

## Comment 2
Author: emms

Det är pungkulor :P Det är en hane du har. ;)

## Comment 3
Author: flisan93

#2 Är du säker!? När min hane smet in till henne så började de inte bråka utan de parade sig. Var det bara rangordning eller?

## Comment 4
Author: Tarja

Säger precis som Emma :)

## Comment 5
Author: Inaarah

Såg bilden först och tänkte som Emma, men tänkte att det nog itne syntes så tydligt och att jag nog hade fel, men när jag kollar igen - är helt säker på att det är en hane! :)

## Comment 6
Author: Billikanin

Japp, det är en liten pojke!

## Comment 7
Author: flisan93

Nämen gud! Jag var ute och kolla nu. Du har rätt! "Hon" är en hane! Hur kunde jag missa det!?

## Comment 8
Author: flisan93

Men ska pungkulorna verkligen vara sådär stora? På min andra hane är de inte det?

## Comment 9
Author: Billikanin

#8 Ja, min hane har ungefär så stora! Det skiljer sig nog lite, är de samma ras? Kanske skiljer sig mellan raserna?

## Comment 10
Author: flisan93

#9 Ja de är samma ras, först var de pappa och dotter. Nu är de tydligen pappa och son!:)

## Comment 11
Author: Zvintos

Ser ut som fullt normala pungkulor. =)  
Ibland kan de "dra upp" dem lite, så att de inte ser lika stora ut och påsarna blir lite skrynkliga.  
Och ibland ser dem ut sådär.

## Comment 12
Author: flisan93

#11 Okej:)
