# Lite tjock
Author: [Borttaget]

Tycker att min lejonhuvade kanin blivit lite för rund. Hon får obegränsat med hö, ca. 1/6 pellets varje morgon och på kvällen tre olika grönsaker, fast inte för stor mängd.

Hon får godis varje-varannan vecka antingen torkad frukt, vanlig frukt eller lite lite knäckebröd, inte heller det i stora mängder.

Vad kan jag göra för att hon ska gå ner lite??

## Comment 1
Author: Kristall

Mer motion, och pelletsen kan hon egentligen vara utan. Skippa knäckebrödet. :)

## Comment 2
Author: emms

Motionera henne mer :)

Vissa honor har tendens att få dubbelhaka även om resten av kroppen är smal. Det ligger i generna :P Och man kan oftast inte göra så mycket åt det.

Ta bort pelletsen helt, även om hon inte får mycket, och ge inga grönsaker med mycket kolhydrater :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Hon får redan så mycket motion jag kan ge henne, hon är uppe 3-5 ggr´om dan på den stora balkongen eller i koppel.

#2 Vilka grönsaker innehåller mindre kolhydrater:)?Dubbelhaka har hon inte, hon är bara lite för rund.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Hur är hon i hullet?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#5 vad menar du^^?

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#6: Antar att du menar mig? :P  
  
Undrar om du känner hennes revben något och om hon är tjock/smal vid rumpan?
