# Hylla för burarna?
Author: gickan87

Vi är ju många med kaniner här och nån annan än jag måste ju ha samma problem som mig!

Har 3 st 120\*50 burar här hemma som tar upp i princip hela djurrummet. Funderar på att införskaffa en lagerhylla som jag kan ställa burarna på så det blir lite fräschare och bättre plats.

Men dessa hyllor verkar extremt svåra att hitta? den får gärna vara lite större, men mindre går ju inte.

Nån som har tips? kanske andra lösningar?

Att ställa burarna uppepå varandra är inget alternativ.

Vill inte bygga egen hylla då jag har tummen mitt i handen ![Tungan ute](http://www.kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Alla tips och idéer är av intresse så skriv det ni tänker på ![Glad](http://www.kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Linnslins

Jag har ingen bra koll, men IKEA har det mesta ;)

## Comment 2
Author: Valkyrie

Ikea har som sagt det mesta :)

## Comment 3
Author: gickan87

Har sett en hylla på Ikke men vet inte innermåtten den är väl 150\*50 tror den inte är bredare än 46-48 i mitten där det går två "pinnar" på varje sida :(

## Comment 4
Author: gickan87

117\*58 är ju buren, inte 120\*50 vid närmare mätning ![Skäms](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Be någon annan bygga en hylla! ![Flört](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: gickan87

Känner tyvärr ingen som är händig, annars hade jag gjort det för länge sedan!

## Comment 7
Author: Jonaflax

Kolla på Blocket.

## Comment 8
Author: gickan87

Jättebra tips allihopa, men inget verkar gå bra för mig just nu. Inget napp på blocket heller :(

## Comment 9
Author: Valkyrie

synd :/

## Comment 10
Author: gickan87

puttar upp för fler tips ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: gickan87

Vad tror ni om Ikeas hylla broder?

Det borde väl passa mina burar perfekt?

Verkar dock lite krångligt att veta vilka tillbehör man behöver för att få en fungerande hylla men det går ju attfråga sig till. Hyllan har måtten 119\*60

## Comment 12
Author: Valkyrie

Jag såg en på jula men tyvär för litet djup :( kan man inte bygga ut då kanske?

## Comment 13
Author: gickan87

vad var det för längd på den då? :)
