# Känslig kanin
Author: minkaninester

Hej!

Min kanin är ganska känslig med sin vikt.

Tar jag en matsked mer av det går hon upp i vikt, vilar hon en dag går hon upp i vikt, får hon en matsked mindre t.ex när den ena maten tagitslut, ex. c-pelletsen går hon ner lite i vikt.

Är det något man kan göra åt detta eller det är bara att fortsätta att vara noga med hennes motion och mat?

Tacksam för svar!

## Comment 1
Author: annaforsgren

Vissa har i generna att de går lätt upp i vikt. Det viktigaste är att hon får mycket motion och bra mat. 80-90% av födan ska bestå av hö. Utöver det kan du ge lite pellets och grönsaker. Du kan testa dig fram och se vad som fungerar bäst :)

## Comment 2
Author: minkaninester

#1: Tack! :) Har testat lite olika pellets nu och har hittat något som är bra för henne nu! :) Kan man blanda ner lite grönsaker ca 2-3gr per vecka utan att det blir så hon går upp i vikt, eller ska jag prova mig fram där också? :)

## Comment 3
Author: annaforsgren

#2 Du kan nog ge lite grönsaker varje dag :) Men försök att undvika äpplen och söta frukter om hon har lätt att gå upp i vikt.

## Comment 4
Author: GabbiS87

#2 Du ska nog ge lite grönsaker varje dag, men i små mängder då. Grönsaker är ju nyttigt och bra. Pellets däremot kan du ju ge väldigt lite av ifall hon går upp i vikt av det.

Vissa ger ju sina kaniner enbart hö+grönsaker, inga pellets. Men som sagt man får ju testa sig fram!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

men gud vad jobbigt :/ vad bra att du hittade en pellets som passade =)

## Comment 6
Author: minkaninester

Tack för hjälpen allihop! :)

Kommer i fortsättningen ge henne lite mer grönsaker (börjar med lite grann så hon inte får diarè)

:)

## Comment 7
Author: GabbiS87

#6 Du har redan fått två svar på den kommentaren ;)
