# Lite kaninproblem
Author: Linus-the-bunny

**Jag hade ju köpt två kaninsystrar de slickas och trivs jätte bra tillsammans ;)**

PROBLEM 1.  de är jätterädda i buren och springer upp och ner våningen vad ska jag göra\`?

problem 2.

En av kaninerna är jätterädd den kommer fram och puttar med nosen men när man ska klappa springer den iväg..

VAD SKA JAG GÖRA?

## Comment 1
Author: minkaninester

1\. De behöver förtroende för dig. De ska kunna lita på dig, lär känna dem!

2\. Samma problem här, kaninen måste ha förtroende för en för att den ska känna sig tillräckligt säker för att bli klappad!

:)

## Comment 2
Author: Serenity

Om de är väldigt rädda så sitt bara vid buren och prata med dem och kanske bjud på lite godis, morotsbitar eller något annat de tycker om. Då vänjer de sig vid din närvaro och slappnar av förr eller senare. Om de är modiga nog att komma fram och putta med nosen på din hand så är ju det faktiskt ett jättestort steg :) Låt de nosa och putta utan att försöka klappa dem till en början, utan bara att de liksom får undersöka dig.

Det var lite tips från mig, ge det lite tid bara. Lycka till!

## Comment 3
Author: Linus-the-bunny

#1 aha.. jag fattar så jag ska inte jaga dem med händerna när jag tar ut dem  i hagen.Förra ägarn lyfte de i nackskinnet det är ju det enda sättet. :)

## Comment 4
Author: Serenity

Det är ju lite svårt det där :P Man vill ju att de ska få komma ut och springa av sig. Men samtidigt är det ju viktigt att inte skrämma dem för mycket i början. Om de precis har flyttat till dig (det var så jag uppfattade det, det kanske är fel?) kanske det är bra att låta dem vänja sig i några dagar, vid buren och vid dig, innan du börjar ta ut dem för mycket.

Jag brukar göra så med mina kaniner (iof när jag tar in dem från hagen men ändå) att jag försöker låta dem komma fram till mig och så klappar jag dem en stund innan jag lyfter upp dem. Jag har en kanin som inte gillar att bli lyft och då är ett bra tips att bara klappa och prata ibland, utan att lyfta upp. Då lär dem sig att det inte alltid betyder att bli upplyft när jag kommer.

Ett annat sätt att lyfta kaninerna än att ta i nackskinnet, är att ta en hand bakom frambenen (typ under magen) och en hand under rumpan. Så brukar jag oftast lyfta.

Om de är lite rädda för dig fortfarande så kan ett sätt att flytta dem vara att använda en transportbur, som de kan gå in i själva, så slipper du lyfta ut dem, tills de vant sig vid dig.

Oj det blev långt. Det var bara några tankar...

/Linnea

## Comment 5
Author: Linus-the-bunny

#4 aa fick dem iförrgår =)  okay jag ska skaffa en transportbur har inte gjort det XD jag har försökt lyfta dem så,det gjorde jag med Linus (min förra kanin)  men det går absolut inte med dem här de hoppar och då råkar man ju hålla fast dem och då trasslar de in sej i händerna och rivs o.s.v

## Comment 6
Author: Serenity

Vad kul med kaniner igen då :) Du kan ju bara ta en låda eller något och se om det funkar, bara se till så att de inte hoppar ut och skadar sig/rymmer :P

Lyft så som det funkar bäst, de kan ju vara kittliga på magen till exempel. Du kan ju alltid vänja dem vid att bli lyfta på ett annat sätt när ni har lärt känna varandra bättre.

Jag skulle ta god tid nu i början så att ni får förtroende för varandra, resten kommer med tiden, ta det lugnt i början :)

## Comment 7
Author: Linus-the-bunny

Okeej ska göra så. Tack så mkt att du svarade  på frågorna =)

## Comment 8
Author: Baralisah

Om dem är rädda i buren när du kommer, så kan du sätta dig ner och sticka in handen och bara vänta med att dom ska ''våga'' sig fram för att komma och nosa på din hand.. Det brukar funka. =)

## Comment 9
Author: Linus-the-bunny

#8 Nejnej de är absolut inte rädda för mig,de puttar på min hand och i hagen så brukar de båda putta på mina ben =) men när jag ska lyfta handen för att klappa dem springer de åt alla håll och blir rädda.

**en annan fråga varför nosar de varandra på bakdelen aldså under svansen de dyker liksom ner dit..**

och det serut som att Agnes (den som ABSOLUT inte vill bli klappad i hagen eller buren) det serut som att hon parar sig med Modesty ibland ser det ut som att hon parar sig på huvudet och på bakdelen,jag är 1000 % säker på att det är en tjej, de har levt tillsammans i  1 och några månader. Rider hon på henne för att visa vem som bestämmer?

## Comment 10
Author: Linus-the-bunny

putt

## Comment 11
Author: Haztparken

Min hona och kastrerade hane brukar också lukta varandra där bak. Det är väl lite som hundar tror jag. Det luktar nog ganska gott för dem ;D
