# Lätt/Svårt?
Author: LovePoppy

är det lätt eller svårt att bli av med kaninungar?

har du något tips på hur man kan få sålt dem?

## Comment 1
Author: PrinzeZz

det beror ju helt på säljare, stam, temperament, ras, m.m

Jag vet uppfödare som har alla bebisar tingade innan dom ens är födda, och vissa har jättesvårt att få sina sålda.

Är uppfödaren seriös, och har en kull med bebisar efter välmeriterade, trevliga och bra föräldrar är det inte så svårt att få dom sålda.

Men barn som korsar sin omeriterade hona med grannpojkens zoo-kanin enbart för att få bebisar, det är ganska svårsålt (och oseriöst i mna ögon)

visst, föräldrarna behöver inte vara meriterade, men ett stort plus på vägen.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Vi har det olika, ibland får vi alla ungar sålt under veckan vi satt ut dom på annons, andra har fått vara kvar en längre tid och man får anstränga sig mer. Men min pappa är bilförsäljare på Novation AB i Uppsala, och det är samma sak för han. Ibland säljer de bilar som smör i solsken, ibland säljs nästan inga bilar alls! =)  
  
Så det är alltid olika, och som #1 säger, det beror på säljaren en hel del också. ;)

## Comment 3
Author: pigelina

denna kull jag har nu har jag 3 kvar som jag inte fått sålt ennu, dom är 8 veckor på fredag...

Men tror det är betydligt lättare att få sålt om det är på våren/sommaren till barnfamiljer

## Comment 4
Author: kaninsnobben78

det tro på hur man få såldt dom  här lättare såldt dom vår/sommare  det är mångar som köper ungar  många  som vill ha
