# Byta ut höet?
Author: Fanny98

**Måste man byta ut höet helt och ta bort det gamla? Jag brukar bara lägga det gamla i botten av nätet så att dom får det först. Jag byter ut det helt en gång i veckan när jag städar. Hur gör ni?![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")**

## Comment 1
Author: kaningodis

Om de har kvar hö i häcken så låter jag det ligga kvar och fyller på med ny hö över. Ger de oftast i lagom mängd så att de äter upp nästan allt tills nästa gång jag ger de hö.

_\*Lägg gärna till hö i rubriken så blir det lättare att veta vad tråden handlar om :)_

## Comment 2
Author: Fanny98

Ok

## Comment 3
Author: flikkan77

Byter ut höet til min hanne varje dag. Han äter bara när det är "färskt". Tror han tycker att det blir för torrt när det hängt i buren här inomhus ett tag.

Honan med ungarna, som bor ute, får nytt hö när de ätit upp det gamla. Fast det är väl ungefär varannan dag.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

ja fyller bara precis som #1 då mina äter upp allt hö på ett par timmar...:P

## Comment 5
Author: Emma-lundqv

Jag fyller på hönäten även om de inte har ätit upp allt, de äter såpass mycket så att det ändå inte ligger kvar så länge i alla fall :) Dock sitter gärna ett par av mina i hönäten, och då får man ju byta ut det om de skitat ner såklart.

## Comment 6
Author: Fanny98

Min kanin sitter också i hö nätet som #5!! Men han bajar aldri i det...

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag fyller på nytt varje dag över det gamla.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Jag fyller varje dag på nytt til min ena kanin den andra kanin äter inte upp allt sitt. :)
