# Att komma överens med sin kanin
Author: [Borttaget]

Vet inte riktigt hur jag skulle formulera rubriken..

För snart 1 år sen hämtade jag hem min lilla Gizmo. Han var då ca 4 månader redan.  
Han var inte alls blyg när han kom hem till oss utan började genast undersöka oss och sitt nya hem.  
Han är social på sitt sätt och skuttar runt när han får komma ut ur buren. Dock är han inte alltid så trevlig.  
Jag märkte rätt snabbt efter att vi hämtat honom att han gärna tog till tänderna när han inte fick som han ville, men jag tänkte ju genast att det var väl tonåren och att det skulle gå över.  
På de kaniner jag vet har det räckt att säga nej högt några gånger för att kaninen ska förstå att de inte får naffsas. Men det funkar inte på Gizmo.

Nu är han ca 1 år och 3 månader och han naffsas fortfarande ibland. Han naffsas inte lika mycket, men är man ivägen enligt honom (verkar det som) så kan han fortfarande naffsa till. Detta leder till att det inte är roligt att vara med honom helt enkelt, men jag vill gärna få detta att fungera.

Har ni några tips om hur man kan få honom att sluta helt att naffsa och hur man kan komma bättre överens? Hur ska jag göra för att kunna stärka banden med honom?

Ska jag bara sitta still på golvet och låta honom komma fram till mig? Tar tacksamt emot tips för att kunna stärka min relation med Gizmo.

(Han är  kastrerad sen han var 5 månader.)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

jaadu, så är min lilla Nalle också ;P  fasst det är bara när man ska borsta han och klippa han :)

men det jag gör då är att vara bestämd mot han du kan antligen ta han i öronen ( löst ) inte för hår eller rycka och så ;P

men ( bara ) för att han inte ska kunna naffsa till dej :P

Nalle har börjat förstå lite mer att han inte ska bitas när jag gjort så ett par gånger och sagt nej :) fasst nalle e ju bara 4-5 månader så ;P

Lycka till att få Gizmo att inte bitas :)

han fattar nog snart :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Ja jag hoppas jag får honom att sluta bitas. Eller han biter ju aldrig hårt egentligen, men naffsar till.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 okej .P,

Jeo, det är ju aldrig roligt att ha en kanin som naffsar ;/

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Nej det är ju inte det :( Och det har resulterat att jag många gånger umgåtts mindre med honom vilket inte gör saken bättre direkt.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Nä precis, det gör ju saken värre nästan ;/,

när är det oftast han naffsar dej är det när du är ivägen för honom, ?

när du lyfter upp han ? eller något annat ?

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Nä precis, det gör ju saken värre nästan ;/,

när är det oftast han naffsar dej är det när du är ivägen för honom, ?

när du lyfter upp han ? eller något annat ?

## Comment 7
Author: [Borttaget]

När jag är ivägen. T.ex om jag sitter på golvet och han vill förbi så knuffas han och ibland använder han tänderna. Har hänt att han gjort så när han skuttat runt i soffan och jag inte låter honom gå i hela soffan.  
Om jag håller i honom kan han naffsas till. Och nån enstaka gång när jag försökt klappa honom när han är i buren.

Men oftast är det när jag är "ivägen" eller håller i honom.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Okej :/

kan vara så att det är försent att fixa bort det om han nu är ca 1 år och 3 månader :/

för jag har en hona som bitts och naffsar med det är när jag håller på med hennes bo och så, men det är nog pga dräktigheten, sen har jag en hane som ungnefär är som din lilla kille, fasst försöker just nu få bort det

försök att vara bestämd med Gizmo och putta iväg han om det är något han vill men du inte tillåter och ta på dej handskar så han inte kan bita dej  :)

för om du bara inte låter han göra en sak länge så kommer han nog snart förstå det :)

vad e han för kanin ras ? (:

## Comment 9
Author: Linnet

Trist att han nafsar, det är hermelin eller hur, det var väl min hane Abbe (numera omplacerad) som är pappa. Han hade inga såna dumheter för sig i alla fall, men tyvärr så är det ju inte så ovanligt att hermeliner är lite bitiga av sig. Hoppas det löser sig med honom.

Hade en hermelinhona som var väldigt aggresiv och revirvaktande i buren, men utanför buren och när man höll henne så var hon hur lugn och snäll som helst.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#8

Jo. Men han har ju blivit bättre. Så antar att han ändå har varit i tonåren när han höll på som värst.

Ska försöka. Jag är inte rädd för att bli biten eller så, men vill inte att nån annan ska bli det.  
Men jag har aldrig gett mig när han bitits. Men jag får helt enkelt vara ännu mer envis :P

Han är en hermelinfusch/hermelin.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10,

Okej :), jo det förstår jag :P ,

hehe precis :) vi får hoppas att den lilla skrutten ger sej snart :)

för hermeliner brukar ju som vara lite envisare än andra kaniner ;P

har haft några sånna genom åren och dom va också sådära ungnefär men till slut la dom av :)

okej :), han va riktig fin :) såg han i ditt fotoalbum :)!

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#9 Jo det är inte kul alls :( japp precis.

Jo jag vet att hermeliner kan ha lite häftigt humör ibland. Min första hona var också väldigt revirvaktande och man fick se till att man absolut inte hade lukten av en annan kanin på sig. Men hon var världens goaste med mig annars.

Men även hon var i tonåren och skulle testa tugga på allt. Hon testade även bita mig en gång men då räckte det att jag sa nej högt och då gjorde hon aldrig om det.

Sen hade en kompis en aggressiv hona. Men hon var det nog verkligen fel på eftersom hon attackerade och höll på.

  
Problemet är väl att Gizmo är rätt dominant och tjurig av sig så han ger sig inte när man försöker visa vem som bestämmer. Men jag hoppas det ger sig. Jag tänker i alla fall inte ge upp.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#11 Jo jag hoppas det. Jo han är riktigt envis.

Tack :) han är jättesöt. Vilken söt kanin du har!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

13# Precis :) det gör han nog, bara du blir ännu mer envisare och bara puttar iväg han om det är något han vill men du inte tillåter :),

varsegoo :), tack, hon ( Glitter )  väntar ungar kring den 26-29 September så jag håller tummarna att det går bra för henne :),

sen har jag 2 st till angoror :)

jag har en halv syster till glitter :)

och en hane som beter sej lite som din lill-kille :)

bilden som jag visar nu är på ( Nalle )

han som e som din lilla plutt :)

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Halv systern till glitter :)

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#14 Mm. Ska kämpa på.

Lycka till med allt själv :)

## Comment 17
Author: [Borttaget]

15# jo , va bra :) för han förtjänar verkligen att bli en underbar och snäll kanin :),

Tack :)

## Comment 18
Author: Linnet

#10 Han har väl inte fuchspäls? För mamman är väl lejonhuvad hermelinkorsning om jag inte minns fel och hade inte heller fuchspäls och pappan hermelin.

## Comment 19
Author: [Borttaget]

#19 Ellen sa i alla fall att de var hermelinfuchs/hermelin.

## Comment 20
Author: Linnet

#20 Jo, det var visst nåt dom sagt på djuraffären, men dom har ju ingen koll. Fuchspäls syns alltid på en kanin och om dom inte har det så kan dom ju bära på anlaget, men det vet man ju oftast inte. Men Tetris är ju korthårig med lejonman, dom sa väl att hon var hermelin också, men det finns ju inga hermeliner med lejonman, så det är ju en korsning, alldeles för långa öron för hermelin också. Men strunt samma, det har ju ingen betydelse, för både Tetris och Abbe är ju supersnälla, så det är ju konstigt att han har ett sånt sätt. Fast dom brukar ju bli lugnare ju äldre dom blir.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

#21 Ja jag har ingen koll på historian bakom mamman så jag kan inte uttala mig om det.

Mm. Men ibland kan det säkert dyka upp sånt humör också även fast föräldrarna är snälla. Jo jag hoppas det stämmer på Gizmo att han blir lugnare med åldern.

Han är ju inte rent elak, det är han verkligen inte. Han har bara lite häftigt humör ibland. Så jag tror inte det är omöjligt för honom att sluta med att naffsa.

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Idag gick det rätt bra. Jag satt rätt länge på golvet med honom och han skuttade runt och var glad. Han försökte knuffas lite grann och han naffsade till en gång, men bara en enda gång även fast jag höll i honom.  
  
Jag fick t.o.m sitta med honom i famnen i flera minuter utan att han ens försökte smita :) Och det är definitivt framsteg. Det är typ första gången hade legat still och låtit mig få klappa och mysa. Passade även på att klippa klorna på honom.  
  
Jag hoppas det fortsätter såhär och att han nästa gång inte naffsar alls.  
  
Det är nästan som att han läst mitt inlägg och försökt skärpa sig ;P

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#23 Oj (:  Jätte grattis :D !!! hoppas det fortsätter sådär :)!

fin bild ! :)

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#24 jag hoppas det :) Jag blev ganska förvånad över at han lät mig hålla i honom sådär länge utan att ens försöka smita från mig. Men jag blev jätteglad :)  
  
Tack ^^
