# trött på försmå mått.
Author: ea-persson

Gud vad jag e trött på ställen som säljer kaninburar med försmå mått.. ser det överallt ju. Många burar står det att de är lagliga, men om man mäter dem är de kortare än vad de står.  
Senast igår var jag inne på en hemsida. (kommer dock inte på vad den heter) men de sålde till 85 % olagliga burar.. hittade tex en bur där det stod något liknade detta:

Perfekta inneburen till dig och din kanin plastbottenmed med plexieglas(stavning?) och gallertak  
Mått : 99\*45\*37  
  
Detta e ju knappast lagligt..   
skrev till hemsidan och påpekade detta..  
stör mig bara att jag inte kommer i håg vad hemsidan hette.. kan inte hitta den igen..  
sen vet jag att de hade burar som var lagliga på ytan men inte på höjden..  
  
som tur e har man nu fått köp en bur (laglig 150\*100\*55) så man slipper leta..  
  
hittde en liknande bur som den lag läste om på google...

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag är också riktigt irriterad på alla djuraffärer/hemsidor/whatever eftersom de flesta säljer mycket olagligt. Hur kan man ens få sälja kanintillbehör om man inte ens veta vilka mått som är lagliga och inte?

## Comment 2
Author: ea-persson

eller hur.. Var man en kommer säljer man försmå burar.. Okej överallt e kanske att ta i men på många ställen.

## Comment 3
Author: goldcool

Förslag,

\- Kan inte fler tänka på att omnämna i kanin-annonser på t ex Blocket att man ska tänka på att ha godkända mått på buren som kaninen ska vistas i? Jag gjorde det i min senaste blocketannons då jag även sålde ungar. För gissa om det är många som inte har en aning om vilka mått som gäller som ska **köpa** kanin för kanske första gången. Och när inte heller de som **säljer** bur vet om vilka mått som är lagliga, ja då kan de ju luras. Och det händer dagligen. Det är fult.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag vet det är helt sjukt egentligen! :o

## Comment 5
Author: Em--ma

Håller med #0.. man borde anmäla det till djurvård nånting ><

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 är ju tyvärr ej olagligt att sälja för små burar. Ansvaret ligger på köparna att ha en tillräckligt stor bur.  
  
Helt sjukt..

## Comment 7
Author: ea-persson

ja man blir bara så trött.. Önskar att det var olagligt att sälja olagliga burar, säger som #3 hela tiden är det ju nya kaninägare som blir lurade och tror de har bra kaninbur när den igentligen är olaglig.

## Comment 8
Author: Em--ma

#6 skit på dom då xD  
  
Skulle aldrig sätta en kanin i en icke godkänt bur, Förutom om det inte är kris, eller bara tillfälligt lr nått åt det hållet  !!
