# Kissade på duntäcket!
Author: Hannsi

Ah, min lille kaninbuse lyckades kissa ner min mors duntäcke imorse ![Tyst](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst") Hur i hela friden får man rent ett sådant om man inte har torktumlare?! Kan man typ "skrubba" bort det tror ni? Haha, hör kanske inte riktigt till vanliga kaninfrågor men alltså hjälp, mor min lär mörda mig haha!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Går det inte att lägga i blöt och tvätta försiktg för hand?

## Comment 2
Author: Hannsi

Jo, visst borde det göra det? Pojkvännen blev rent i från sig och påstod att det enda man kan göra är att lämna in på kemtvätt men det känns ju lite väl dramatiskt, det borde väl gå att tvätta rent för hand kan man tycka. Jag får väl prova då och hoppas på det bästa! ![Flört](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Om du inte får bort lukten kan du testa att droppa lite ätticka i tvättvattnet, det tar bort kisslukten. Sedan är det väl bara att hängtorka och hoppas på det bästa. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: Salish

Säger som resten, låter smart.

## Comment 5
Author: Puma

Lite tvättsåpa och ljummet vatten på fläcken och närmaste området, handgnugga, krama ur, hängtorka, men boxfluffa till stället mellan varven så att inte dunen klumpar ihop sig.

## Comment 6
Author: lomsen

textiltvätt på sprayburk, läs instruktionen, så gör jag iaf!

lycka till

## Comment 7
Author: Hannsi

Tack alla för era svar, nu hänger täcket ute på tork så väntar nervöst på resultatet ;)

## Comment 8
Author: lottapelle

Vilken lyxtoa h\*n hittade ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Lycka till med tvätten av täcket!
