# Panik i sele..
Author: Stephi

Hej,

Min kanin kunde gå jätte bra i början i sele ,lungt och fint.Men så fort hon vill börja springa lite (fort) hinner jag inte med och hon dras tillbaka och får panik typ, springer runt i super fart, springer i ringar och trasslar in sig mycket. Jag måste trycka ner henne mot marken och ta upp henne och  lungna ner henne. Detta har hänt flera gånger.

Hjälp mig snälla! Finns det nån lösning?

Tack!

## Comment 1
Author: Salish

Vad använder du för sele? Det kan ju hända att du behöver byta. Jag hade H-selar till mina kaniner förut, men de blev helt tokiga, särskilt Sotis. Sedan bytte jag selar till dem, den ena fick bogsele och Sotis bröstsele och nu är de mycket lugnare. :)

## Comment 2
Author: imsuchadiva

Du kan ju prova med att ha längre koppel så du inte behöver springa.  
Kaniner kan bli stressade när någon springer bakom.

## Comment 3
Author: Stephi

Här e en bild på selet jag använder..

## Comment 4
Author: Yohannezzz

Tycker du kan prova en bog sele.:)

## Comment 5
Author: melanien

så gjorde mina kaniner också förr, men det berodde på att jag hade ett dåligt koppel.

va noga också så att inte kopplet fastnar runt tassen. kaninerna kopplar detta med att dom blir fångade, eftersom rovdjuren tar tag i tassen på kaniner oftast:p

## Comment 6
Author: Stephi

Ok, Tack! ska kolla runt lite på selen :)

## Comment 7
Author: Sashhi

Det är ett djuraffärskoppel, dessa är ytterst korta. mina kaniner skulle också bli stressade i dom. :)

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Ett tips är att du sätter ett sånt där litet gummihårband mellan selen och kopplet, då drar det inte så mycket i kaninen när det tar stopp.

## Comment 9
Author: MissAngel

Vad får man tag på ordentliga koppel..dvs:ej korta koppel från djuraffär?

## Comment 10
Author: Salish

9# Köp från Rabb-it eller nåt. :)

## Comment 11
Author: Stephi

#8 Tack, jätte bra tips!

## Comment 12
Author: imsuchadiva

eller så sätter man ihop flera med varandra ;D

## Comment 13
Author: annaforsgren

Det bästa tror jag är att skaffa ett långt koppel över 3 meter. Far kaninen iväg så behöver man inte springa efter utan man släpper bara lite på kopplet:)

## Comment 14
Author: Puma

Hej! Se till att ha en sele som sitter bra, och låt gärna en del av det lååånga kopplet vara elastisk lina.

Lycka till!
