# Ska jag eller inte?
Author: rosaplutten

Jag har funderat på att skaffa en belgisk jätte är det en bra idée eller ska jag prova en annan ras?  
  
Vilken är lugnast och lättlärd?

## Comment 1
Author: Oscar08

Har du haft kanin innan ?

## Comment 2
Author: jasminrex

ska de bli din första kanin eller? :) för om de ska bli din första så tycker jag du ska välja en annan mindre ras. Jag rekomenderar Holländare. Jag har en hollis och han är är mycket lugn och snäll :) Dvärgvädur är också en bra första kanin.

## Comment 3
Author: rosaplutten

Jag har två lejonhuvade kaniner och jag har varit uppvuxen med kaniner men jag söker lättare kaniner som inte kräver allt för mycket :)

## Comment 4
Author: Oscar08

Då ska du nog inte ha en belgisk jätte vill du ha en lkugn och lätt kanin så är nog dvärgvädurene rätt så bra !

## Comment 5
Author: Zvintos

#3: Belgiska jättarna faktiskt lite jobb.  
Speciellt när det gäller att vänja den vid lyft.  
Man vill inte ha en belgisk jätte som sprattlar om man måste lyfta den.

## Comment 6
Author: Oscar08

Samma som Ninni

## Comment 7
Author: rosaplutten

okej tack för tipsen :)

## Comment 8
Author: MH1994

De raser jag tycker att Holländare, Franska vädur, lilla tysk vädur och dvärg vädur är bra och snälla raser .

Om du vill ha en stor ras rekomenderar jag verkligen franska vädurar! Min syster har sånna å de är fantastiska - lugna, snälla, gosiga.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Rekommenderar också fransk vädur. En stor ras som är riktigt mysig och härlig!

## Comment 10
Author: Littlefox

#5 Jaa, jag skulle nog inte heller rekomendera en belgisk jätte, om det är första kaninen :) Skulle nog hellre rekomendera en rex eller dvärgvädur :P<3

_MVH Lisa-Littlefox <33_

## Comment 11
Author: rosaplutten

okej :)
