# skriver ni stamtavlorna förhand?
Author: pigelina

Skriver ni stamtavlorna förhand elr i datan? elr har ni h-bevis^^ berätta:D

## Comment 1
Author: Zvintos

Kommer skriva mina stamtavlor för hand. =)

## Comment 2
Author: pigelina

#1 varför inte i datan?(asså tycker inte det är fel är bara mer intresserad vad andra tycker:) om det finns någon fördel mm:)

## Comment 3
Author: Zvintos

#2: För jag det känns roligare att göra det för hand, än på datorn helt enkelt. =)

## Comment 4
Author: Emma-lundqv

Skriver dem för hand, tycker faktiskt också att det är lite kul ;)

## Comment 5
Author: pigelina

hihi ok;) ska märka min första kull som är planerad till mars:) om det blir några som ser fina och bra färger i den:) så tycker det är kul att veta vad andra tycker;) har ensålänge bara skrivit h-bevis^^

## Comment 6
Author: minnabii

Jag skriver stamtavlor för hand på förtyckta blad från skaf.

Härstamningsbevis har jag gjort själv på datan. Bara att fylla i

## Comment 7
Author: pigelina

#6 hur ser ditt härstamnings bevis ut?:)

## Comment 8
Author: jossan84

Håller med #3. Jag tycker att det är kul att skriva. Sen har jag som max tagit 5 kullar, tror jag, under samma säsong. Så det blir ju inte så mycket.

## Comment 9
Author: Anema

Putt ;P

## Comment 10
Author: Elina.

Jag skriver stamtavlorna i datorn. Tycker det går mycket snabbare och smidigare.

## Comment 11
Author: pigelina

vad är billigats? om man kan gämföra:)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

hur får man hem en stamtavla då? Om man vill skriva, eller är det bara att göra en?

## Comment 13
Author: pigelina

#12 asså först ska man ju vara medlem i skaf (vet inte om man behöver upf nummer) sen så ska man väll beställa sakerna antingen ett pogram till datan? elr papper

## Comment 14
Author: Zvintos

#11: Såhär står det på materiallagrets sida;

Stamtavlor, block 50 st 55:-  
Stamtavla, data, 50 st 80:-

## Comment 15
Author: pigelina

#14 trode det va en 1gångs avgift;) kan man inte bara koppiera dubbelsidigt från blocket? elr skriva ut från datan och kopiera? ^^

## Comment 16
Author: Zvintos

#14: Ingen aning.  
Aldrig använt dator-variant.

Annars kan man använda sig utav [Kanin-online](http://www.kanin-online.se/login.asp).  
Kostar 45kr/år.  
Ingen aning om hur det funkar dock.

## Comment 17
Author: pigelina

ok, får se hur jag gör sen då;)

## Comment 18
Author: minnabii

Du kan inte "göra" egna korekta godkända stamtavlor. Du måste va medlem i skaf och fått ett medlemsnummer. Sen måste du beställa ett uppfödarnummer (VIKTIGT) Sen måste du klara ut om du ska örnmärka kaninerna (hos veterinär) eller använda ringmärkning.

Du får inte skriva godkänd stamtavla från skaf på kaniner som INTE är märkta. Däremot kan du skriva stamtavla på icke godkända färger inom din ras men då blir det en lucka i stamtavlan vilket är ok om det endast finns en lucka på varje sida (mamman å pappan). Kaninerna som får ungar måste BÅDA ha korrekt stamtavla för att du ska kunna skriva.

Dessutom ska kaninerna vara renrasiga.

Skulle du skriva eget på datan på tex omärkta kaniner eller korsningskaniner heter det härstamningsbevis och går däremed inte att använda på utställningar för reggningsbara kaniner. (däremot på kelutställningar...tror jag)

Nu kanske du visste allt detta men jagv ville bara tydliggöra lite...

Mina härtamningsbevis, hur dom ser ut... svårt att flörklara, men jag har skrivit utifrån en stamtavla med det jag tyckte va viktigt från den (uppfödare, ras, typ, kulluppgifter mm) som sen bara går att fylla i och sen då släkt. + att jag längst ner skrev" övrigt värt att veta" och där kan jag ju skriva om det finns några mer uppgifter om släktingar/färger mm.

## Comment 19
Author: jossan84

De stamtavlor man köper från Skaf har vattenstämpel så de går inte att kopiera. Utan vattenstämpel, ej godkända stamtavlor.
