# vad blir det ?
Author: AnimalLover

Vad blir det om man parar en teddyvädur med en hermelin ? Alltså , blir det långhåriga hermeliner då eller ?:P

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Känns som en väldigt onödig parning. Vad är syftet?

## Comment 2
Author: AnimalLover

#1 Ehm ? har jag sakt jag jag ska para dom eller ? Nej , jag var mest nyfiken!

## Comment 3
Author: AnimalLover

Sen behöver man inte alltid ha ett syfte till parning mer en att få fram trevliga djur =)

## Comment 4
Author: pigelina

det blir en hermelin med rätt mycket/halvlång päls med flygplans öron elr långa rätupstående öron tror själv inte det blir en snygg korsning eftersom hermeliner är små och unarna mellan en teddyvädur och en hermlenin kommer vara någonstans imellan båda i storleken, det kommer inte bli nsyggt med öron mm, vill man ha en långhårig hermelin/samma storlek, xå kan man ha hermelin fusch, dvärgteddy(lite störe bara med mycket päls)elr mini lejonhuvad:)

## Comment 5
Author: AnimalLover

#4 Oki :)

## Comment 6
Author: Linnet

Det blir inte långhåriga ungar eftersom det behövs dubbla långhårsanlag för det. Ungarna kommer att bli korthåriga och öronen blir troligtvis uppåt och längden blir nånstans mellan hermelinens korta och vädurens långa.

## Comment 7
Author: pigelina

#6 ok så blev det ifl på min kompis kull

## Comment 8
Author: Kristall

#6: Har parat en (korthårig) dvärgvädur med en teddyvädur, ungarna fick lejonman. Så korthåriga behöver de inte bli.

#4: Ungarna kan bli att se ut som en hermelin/dvärgvädur/lejonhuvad kanin etc. De behöver inte bli en precis blandning av båda (har själv två dvärgvädurkorsningar - 50% dvv - varav den ena inte alls ser ut att ha dvv i sig). Men jag kan hålla med dig om att det nog inte skulle bli en snygg blandning. ^^

## Comment 9
Author: minkaninester

Jag säger nog som de andra - några blir nog långhåriga och några korthåriga men det skulle nog inte blivit en snygg blandning :)

Har du tänkt para en hermelin och en teddyvädur? :)

## Comment 10
Author: AnimalLover

Haha okk :P låter inte som om det somsakt skulle bli någon söt blandning direkt :P #9 alltså , naae jag bara kom på det här liksom ^^ jag ska nog hålla mig till renrasiga i sånna fall ^^ Kanske lånar hem en hane att para Gosan med då :) ( hon är en renrasig teddy )

## Comment 11
Author: minkaninester

#10 Haha ja då får du lägga ut bilder på de söta :) Älskat teddys :)

## Comment 12
Author: Linnet

#8 Men då mådte det ju funnits ett lejonanlag nånstans, kan ju inte bli lejonkaniner av teddy. Teddyn kanske även var lejonhuvad, finns väl nåt som heter teddylöwen, som både har lång päls och lejonman.

Jag har parat hermelinfuchsar med lejonhuvad (med dubbla mananlag) och fick då bara lejonhuvade kaninungar, ingen med nån lång päls på kroppen.

## Comment 13
Author: AnimalLover

#11 japp :) såfort jag får igång min dumma kamera så :)

## Comment 14
Author: minkaninester

#13 Haha :) Är urdålig på allt tekninskt xD ;D

## Comment 15
Author: AnimalLover

#14 samma här :P , Jag brukar mest slå sakerna i bordet , men det brukar inte hjälpa ![Oskyldig](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 16
Author: minkaninester

#15 Ungefär som jag där också ja :)

## Comment 17
Author: southdakota

Min kompis har kaninungar med dvärgvädur, löwen och teddyvädur. De är ganska lika en dvärgvädur i kroppen men med uppstående öron. En unge är korthårig och resten har lejonman. Ingen har teddypäls. Jag tycker de är söta men de följer ju inte precis standarden. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 18
Author: Elina.

Teddysarna är dubbelmanade, MM. MM + mm = Mm, dvs ungarna blir enkelmanade.

## Comment 19
Author: Linnet

#18 Så då har teddysar alltså både löwenanlag och långhårsanlag? Vad är en teddy utan löwenanlag då? Blir det fuchs eller? Och vad är en pekingteddy då? Har frågat uppfödare av sådana om det, men det verkar inte vara nån som har riktig koll på det.

## Comment 20
Author: Elina.

#19: En teddy är helt enkelt bara dubbelmanad (iallafall teddysarna i finland samt de som importerats hit från sverige).

När man avlar på tex lejonhuvade så kan det ju också dyka upp ungar som är och förblir helt långhåriga över hela kroppen. Avlar man enbart på dubbelmanade som har långhår över hela kroppen så blir det ju fler och fler sånna i kullarna.

## Comment 21
Author: hyltebarn

Rabbitlove har en sån korsning :)  
Tror vi i alla fall..

## Comment 22
Author: Kaninisen

Jag tror vilken blandning man än har på kaniner så blir de söta hur som helst (så länge de har päls på sig dvs.)!

#10 Ska du verkligen para din kanin? Var det inte du som skapade ett inlägg där du inte hade tillräckligt med burar åt dina kaniner och att det var lite tight med budgeten?

Vill inte vara elak men det låter inte som en speciellt bra idé då, speciellt inte om du inte har hjälp av någon förälder.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#3 Jo _jag_ tycker man alltid borde ha ett syfte med kullen, det är redan såå många som "bara vill ta fram snälla och trevliga keldjur" >\_< :)  
  
#19 En teddyvädur kan inte bli fuchs antar jag efter som fuchs ör en egen ras. En pekingteddy är ett annat onödigt ord för ett lejon som har mkt man och kjol.

## Comment 24
Author: Linnet

#20 Men jag har haft och sett många dubbelmanade lejonkaniner och det verkar konstigt att det skulle bli långhår utav dom. Teddyn har väl dessutom lång päls även i ansiktet vilket inte lejonhuvade har. Hade både en hona och en hane som var dubbelmanade lejon och dom hade bara lite man, fick en hel kull med dubbelmanade ungar och det var ingen större skillnad mellan manen på dom och dom enkelmanade jag hade i andra kullar, snarare så att en del av dom enkelmanade fick mer man än dom dubbelmanade. Bara när dom var små såg man ju skillnad på enkel och dubbelmanade om man inte skulle veta det innan och om det föds både och i samma kull.

Men jag ska forska vidare på detta, har ju hört talas både teddy och teddylöwen.

## Comment 25
Author: [Borttaget]

#24 Det finns en tråd ang. "teddylöwen" (teddylejon, vi är i Sverige, hehe) och teddy. För om jag minns rätt var det att teddylejon var en teddy som hade lejon till föräldrar och teddy är bara teddy typ ;)

## Comment 26
Author: AnimalLover

#22 nån gång i framtiden så^^,

## Comment 27
Author: Kaninisen

#26 Jaså, okej, då kan jag bara önska dig lycka till! :)

## Comment 28
Author: Linnet

Lejonkaninen är ju en godkänd ras i Sverige, men teddyn är ju inte det, så det vore ju konsigt om det skulle vara samma ras.

## Comment 29
Author: Tarkie

#28 Det är inte samma ras. Men en teddy är en dubbelmanad lejonhuvad. #18 kunde inte förklarat bättre.

## Comment 30
Author: Linnet

#29 Men då är det ju genetiskt samma ras, om det är samma anlag som ger lejonman och även teddypäls.
