# Kaniners minne
Author: [Borttaget]

Har funderat lite på det, hur bra minne har en kanin? Hur länge tar det innan dom "glömmer bort" sin ägare, ett trick eller ett kommando t.e.x?

_(Btw, visste inte vilken kategori jag skulle lägga den i så nån snäll medarbetare får ändra om tråden ligger helt fel :)_

## Comment 1
Author: Maiae

Har funderat på samma eftersom hästar tex. sparar minnet som tavlor så om "tavlan" är ändrad kan dom bli rädda och reagera på om det ligger en påse i stallet !:)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

1# Åh det visste jag inte, vad intressant!

## Comment 3
Author: hjartelyckanskaniner

#2

även om färger skiftar för mycket:) lite därför en häst också kan skena iväg om det är för mycket färgskiftningar:), även om det kommer någonting framför den snabbt eller ett högt ljud plötsligt. Samma för kaniner:) vet dock inte det med färgskiftningar.

Sedan kan kaninen inte se en figur. Om du t.ex har Musse pigg på din tröja så ser den en stor svart/vit/röd prick.

## Comment 4
Author: Maiae

#3 Häftigt någon som vet mer?:)
