# Vilken av dom?
Author: damparu

Nu till våren ska jag skaffa en till kanin (:   (min tredje kanin)  men problemet är att: En jag känner har parat sin hona (korsning) och ska få en kull på den (: hon lyckades övertala mig på att ta en unge från den kullen, men jag har aldrig riktigt fasnat för att ta från henne då jag altid velat haft en belgisk hare, vad tycker ni att jag ska välja?

jag kan ju berätta att ungarna ur korsnings kullen är 75 % dvv och 15% Bhare och 10% dvärghare

kan ju också berätta att korsnings kullen inte har kommit :P  dom är beräknade om 3 veckor (:

## Comment 1
Author: Jetaime

Jag tycker du ska välja den du verkligen _vill_ ha, vill du ha en belgisk hare så tycker jag du ska köra på det, och tvärt om ;)

## Comment 2
Author: damparu

#1 okej (: sen kan jag ´berätta att jag håller på med kaninoppning i en liten skala ^^ men då börjar alla komma med att Korsningen är bättre (: kan ju säga att korsningen är en hoppkorning :P

## Comment 3
Author: hjartelyckanskaniner

Tycker du ska ta det som hjärtat tycker. Om du verkligen vill ha en belgiskhare, så köp det. De kan ju också hoppa för de har kraften i bakbena.

Annars en korsning med mycket hare i sig.

## Comment 4
Author: Sashhi

Ta det som känns rätt! Du vet ju inte om ungarna till korsningen (dvs. Aya) blir något du fastnar för ellr så. Men belgiska harar är ju väldigt olika mot t.ex vädurar.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Tycker du ska ta kaninen du verkligen vill ha :)

## Comment 6
Author: MarHai

Skulle ha tagit en belgisk hare :)
