# Toa-Lätt?
Author: Quendy

Vad är Toa-Lätt? Kan nån förklara?

## Comment 1
Author: KajsaM

Toa-Lätt är papperpellets. Till katter och smådjur :)

## Comment 2
Author: Quendy

Vart har man de?

## Comment 3
Author: KajsaM

Oftast har man det i toaletten, men man kan även ha det i övriga buren :)

## Comment 4
Author: Quendy

Oki, tack :D Hur mycket kostar det? Bara undra.

## Comment 5
Author: Faxlin

Toa-Lätt är som sagt var ett papperspellets, det används att suga upp kiss med i toalådorna till olika djur, såsom, katter, kaniner, illrar, hamstrar och liknande.  
Toa-Lätt kan du köpa på vanliga mataffärer oc liknande ställen. Lätt att bära hem, nedspolningsbart i vanliga toaletten men man får tänka på att inte spola ner för mycket åt gången.  
Finns både för och nackdelar om du frågar mig.

## Comment 6
Author: KajsaM

Vsg :) Nja jag vet inte riktig hur mycke det kostar men skulle tippa ett en 10liters säck kostar 50-70kr.

## Comment 7
Author: Quendy

Oki, mina kaniner har ingen "toalett" dom bajsar överallt. Har försökt men miin hane vällte omkull den..

## Comment 8
Author: KajsaM

#7 Lite tips. Läs artikel om hur du får din kanin rumsren. Det finns en tråd Ang. rumsren ta en titt där :)

## Comment 9
Author: KajsaM

#5 Vad tycker du är för och dackdelar? \*nyfiken\* :)

## Comment 10
Author: Lotta_A

Som alla sagt så är det papperspellets.  
Jag tycker att det är jättebra att ha i stället för spån. Det dammar inte och det flyger inte runt så mycket, papperspelletserna är nämligen ganska tunga..  
  
#4: Vi brukar köpa en stooor säck men 55L papperspellets. Det kostar 150:- tror jag. Jag minns inte riktigt vad den kostar. Mellan 100 och 200 i alla fall :P

## Comment 11
Author: KajsaM

Vilken toppen pris :P

## Comment 12
Author: Lotta_A

#11: jo jag vet. Det blir ju billigare att köpa mycket! Men ack vilket jobb det är att släpa hem den där påsen :P Men det kommer inte vara jobbigt längre för nu har jag ju biil :D:D

## Comment 13
Author: Tina-A

Japp. Och så hade jag iaf alltid haft Toa-Lätten i hela buren, känns skönt att det inte dammar så dom spån gör. Jag tycker också att det luktar mindre med Toa-Lätt

## Comment 14
Author: KajsaM

att det gör. Jag har haft spån i 3 dagar och det är lika med ett hälvete :S Allt är ju utan för buren! Så från och med nu så kommer jag att använda papperpellets. (har nästan en full bal med spån :P).

Idag var jag och köpte Toa-lätt 10l för 36.50 :- billigt va? ;D

## Comment 15
Author: Lotta_A

#14: Jadu. Spån är faktiskt ingen höjdare.  
Billigt och bra pris du fick :)

Om kaninen står inne vet jag inte om det behöver vara något speciellt i buren i botten. Det enda man behöver är ju toalätt i toaletten. Men om kaninen inte är rumsren är det ju bra att ha underlag i hela buren.

## Comment 16
Author: KajsaM

#15 Och i min bur så är botten ganska hal, så han glider i sär med bakbenen :P

## Comment 17
Author: Tina-A

#16: Haha, Bambi på hal is :D Eller kanske Hampus i hal bur!

## Comment 18
Author: KajsaM

#17 Precis Hampus i hal bur :P Hahhaahah

## Comment 19
Author: Tina-A

#15: Jag tycker att man alltid ska ha något i hela buren. Det är nog skönast för kaninerna så, och så halkar dom inte !

## Comment 20
Author: KajsaM

#19 Exakt då halkar dom inte :P

## Comment 21
Author: Lotta_A

Okej. Men man kanske inte måste ha värsta lagret. Man kan bara ha lite halm kanske. eller lite toa-lätt :)

Eller så kan man ha kaninen lös i huset! Det är ganska schysst!
