# Orolig :/
Author: AnimalLover

Nu börjar jag bli orolig för Alma ( Dixie ) . När jag skulle titta till ninerna idag så märkte jag att hon hade ngt konstigt runt ögat så jag tog upp henne å det var alldelles kladdigt runtom :/ Sen hade hon inget hår där .. vad kan ha hänt ? :(

## Comment 1
Author: Tuffs

oj :o min gamla kanin hade också ett jättekletigt öga, fast det var en ögoninflammation, men han tappade inte hår runt omkring :s

## Comment 2
Author: Zessan

kontakta veterinär, dom vet vad det är.

Hoppas det gå bra!

## Comment 3
Author: Kristall

Putsa med koksaltlösning så att det hålls rent. Om det inte blir bättre, ring veterinären.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Franska vädurar är väldigt känsliga för drag, tvätta med ljummet vatten och ställ henne där det är absolut dragfritt så borde det gå över. Om hon är hårlös runt ögat kan det bero på att hon försökt klia sig.

Lycka till!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Tror som #4 att det kan vara drag, det fick min förra franska vädur.

## Comment 6
Author: AnimalLover

Kan raportera att det var falskallarm :P , Min mamma kollade närmare och såg att hon endast var blöt å då hade håret runt omkring klibbat i hop så det ser ut som att hon ej har .. Vi tror att det e för att min hane sitter å puttsar henne genom gallret .
