# Tjuvparning
Author: Chiquitaa

Igår var jag på besök hos mina kusiner, jah tog med mej Tickan så inte hon skulle få träffa deras hane. Vi hade dom i två olika burar så dom bara kunde lukta på varandra genom gallret men efter ca 20 min så gick jag och skulle titta till dom, då såg jag att deras hane (okastrerad) hade tagit sej in hos Tickan. När jah kom så låg dom bara brevid varandra. Hoppas verkligen det inte blir några ungar ''/ Har aldrig haft kaninungar förut... Är så nervös... Tips?

## Comment 1
Author: Baralisah

Det finns väl inte så mycket du kan göra förutom att vänta och se.. men om du inte ville ha ungarna så är det ju en oplanerad kull, så jag skulle tagit bort ungarna när dom föds.

## Comment 2
Author: Chiquitaa

aa tror jag gör det ''/ Eller är någon intresserad? Bilder kommer...

Pappan är Dvärvädur och Tickan är Teddyvädur

## Comment 3
Author: Chiquitaa

putt

## Comment 4
Author: Chiquitaa

bilder kommer till helgen troligtvis

## Comment 5
Author: Baralisah

jag tror det är bättre att du avlivar bebisarna direkt när dom föds istället :/.  
Det är bäst för dig och kaninmamman om du väntar en oplanerad kull.  
Om du inte hittar intresserade så finns det chans att du står där med ungar som ingen vill ha, och dom brukar oftast hamna till skit hem :(

## Comment 6
Author: [Borttaget]

åh..skulle aldrig klara av att ta bort kaninungarna även om det var oplanerat. Men du kan ju alltid börja fråga runt ifall nån skulle vara intresserad, det är ju lika bra att göra innan du ens vet säkert om det kommer ungar eller ej. Så vet du vad som gäller när ungarna eventuellt kommer :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Skulle inte heller klara av att avliva ungar så där.

Men hur kunde hanen ta sig in till Tickan? Det lär komma normalhårade och lejonhuvade dvv ungar om det kommer några ungar, det är ju inte så svårt sålt tycker jag :) om man är orolig över att inte få sålt på dom. Om Tickan heller inte var så villig med parning blir det inte lät för hanen för all päls också, svårare med teddysar :) hoppas det inte tog sig!

## Comment 8
Author: Chiquitaa

har hittat två som skulle vilja ha en unge :D Fast jah hoppas fortfarande att hon är tom ''/

## Comment 9
Author: Rafflan

Har man en hona och hane okastrerade i samma hus (eller som ni ni gjorde lätt dom träffas genom galler) får man ta sitt ansvar för dom oplanerade ungarna som kan komma.

Att slå ihjälp dom är inte okey enligt mig, ungarna bad inte att få bli född, kan vi inte hålla i sära hona och hane får vi skylla oss själva och ta vårt ansvar!  
Att avliva dom underlättar bara för oss människor, gör det inte bättre för varken kanin mamman eller ungarna!

Inte för att låta arg men bli så ledsen som alla slår ihjäl fullt friska ungar :'(

Men på ditt sista lätt det som om dom skulle få leva(?) bra det :D

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 Tycker lite som dig Rafflan, man ska ta ansvar för det och inte avliva ungarna så där. Vissa honor kan bli deprimerade/olyckliga. Faktiskt ;/ precis som vi människor.  
**Fast nu vet jag ju inte vad du hade tänkt göra, verkar som du ska sälja dom om det kommer ungar? :)**

## Comment 11
Author: Clariiz

Vi får hoppas hon går tom!  
Omdet kommer ungar tycker jag du ska avliva dem på direkten. Att ha oplaerade ungar är inte så speciellt kul! De tar otroligt mycket tid, och om man inte har kunskapen eller den tiden blir ungarna lidande. Har man sedan varken plats eller hem åt dem blir det ännu mer lidande. Så avliva dem direkt tycker jag.  
Om du nu inte skutte hitta ett flertal hem.

## Comment 12
Author: Rafflan

#11 Hon har hela dräcktigheten att läsa på om att ha en dräcktig hona och ungar och sen kan hon ju fråga här och vi får väl se till att hjälpa henne :)

Det är trots allt liv vi pratar om! Som sagt, djuren bad inte om att bli födda och som #10 skrev kan honan bli deperimerad och må dåligt :(

## Comment 13
Author: Baralisah

Jag skulle aldrig heller klarat av att slå ihjäl en liten unge alldeles själv. Då skulle jag bett någon annan att göra det.  
Klart man måste ta sitt ansvar. Som #9 säger. Om man har en hona och en hane i samma rum får man ta sitt ansvar.  
  
Vad bra att du redan har 2st intresserade. Försök att hitta flera, det kan ju komma många ungar :)

## Comment 14
Author: Tindra1

putt =D

## Comment 15
Author: Chiquitaa

det är besämt nu, jag ska ha kvar ungarna :) Har hittat 3 som är intresserade. Jag har läst alla kaninböcker jag har kommit över.

Svar på Weras fråga:

Har ingen aning :S

## Comment 16
Author: Chiquitaa

Tickan i höstas <3 Bild på pappan kommer...

## Comment 17
Author: Oriel

Det skulle ju kunna vara så att hanen inte sär så villig att para sig men honan eftersom det är vinter? :)  
Sådan är iallafall min hane :D

## Comment 18
Author: Chiquitaa

okej, det visste jag ingenting om :)

## Comment 19
Author: Chiquitaa

putt

## Comment 20
Author: Chiquitaa

bild kommer imorgon ;) puttar samtidigt

## Comment 21
Author: matilds

Ursäkta men varför ska hon **avliva** ungarna? Herregud. Tickan är ju i perfekt ålder för en kull, hon har ett helt underbart temperament (har själv fött upp henne, hehe) så det finns ingen anledning alls att ungarna ska behöva dö! :S

Om det blir ungar, och du har svårt att hitta köpare, så lägger jag mer än gärna upp dem på min hemsida så att alla blir sålda ;)

## Comment 22
Author: Baralisah

_#21 -  
Det är ju **inte** ett måste att man ska avliva ungarna. Om man inte är planerad själv på att ha ungar så är det dumt att utsätta både mamman och ungarna OCH sig själv för den risken.  
Men om mamman har ett jätte fint temprament och om hon har köpare eller folk som hjälper till med ungarna så visst varför inte? då skulle jag också ta den chansen!_

## Comment 23
Author: Baralisah

Glömde också tillägga att . . . Bara för att Honan har perfekt temprament och är i bra ålder för en kull betyder det ju inte att man måste behålla ungarna? Det är ju fortfarande en planerad kull så att säga.  
  
Lycka till med din hona _Chiquitaa_ och om det  blir bebisar, så lycka till med dom också! =)

## Comment 24
Author: Baralisah

**oplanerad \***  Skriver som en kratta idag! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 25
Author: matilds

#22: Jag vet att det inte är ett måste. Det lät bara helt sjukt att vissa faktist skulle kunna avliva ungar som det inte alls är fel på. Har man hjälp ifrån erfarna uppfödare, så ser jag inget som helst problem i att behålla ungarna och sedan göra allt man kan för att hitta nya, fina hem till dem. Jag skulle _aldrig_ avliva friska ungar.

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#25 Instämmer.

## Comment 27
Author: Salladshataren

#25 Tycker det är mer sjukare att det finns kaninuppfödare som tar bort kaninungar för att de är i fel teckning fast de är fullt friska... Och att det blir för många i en kull.

## Comment 28
Author: matilds

#27: Ja, det är också helt sjukt .. :/

## Comment 29
Author: Tarkie

#27 Ja, det är verkligen sjukt,

## Comment 30
Author: Baralisah

Jag själv skulle aldrig kunna våga ta bort mina ungar själva. Om kaninungarna är runda och friska så fine varför inte. Men om det är en oplanerad kull och man har varken tid, plats eller råd så skulle jag hellre se till att någon tar bort dom åt mig.  
Ja det är verkligen sjukt att folk tar bort kaniner bara för dom har fel teckning. Det är sjukt!

## Comment 31
Author: PrinzeZz

ska jag vara ärlig (får väl halva Kif på mej men aja)

så tar jag hellre bort en oplanerad kull som inte "skulle gå att sälja"  
än att vara tvungen att sälja till skithem faktiskt. En död kanin lider inte och sålänge avlivningen går snabbt och humant så de slipper känna något är jag inte emot det alls.

Däremot kan jag tycka det är dumt att ta bort ungar som fått fel teckning etc, och skulle aldrig ta en kull bara för att honan skulle få en "första kull" och sedan ta bort ungarna.

Döden, ingen smärta, hunger, rädsla.

Skithem, Smärta, hunger, rädsla mm om det kan ty sej illa,

Så man får fråga sej själv, har jag möjlighet att hitta fina hem eller inte? vid det sistnämnda skulle jag ta bort tyvärr.

observera att detta är min egen åsikt, accepterar självklart andras också.

Tjuvparning kan hända alla, var inte så snabba att dömma.

## Comment 32
Author: Salladshataren

#31 Håller med dig :)

## Comment 33
Author: Rafflan

**#31** men hur kan du nu avgöra om folk vill ha kaniner om 3 månader? 

Asså honan är ju dräcktig 1månad sen tar det 2månader till innan dom är leverans klara. Det skilljer sig jätte mycket mellan tid hur mycket folk som vill ha ungar så det kan vara 20 st som vill ha kanin unge nu men om 3 månader kanske 3 vill ha. Så tyvärr kan man inte tänka så som du menar...

**#0** med tanke på att det börjar närma sig sommar vill fler ha kaninern så det borde vara lätt att hitta hem, kolla även upp med BRA djuraffärer (_kolla in hur deras kaniner har det, har dom stort och bra? lagliga burar, bra mat och vatten, ställen att gömma sig på elr står lite i skym undan?_) Hittar du en bra djuraffär kolla om dom ev kan vara intresserad när dina unagr är leverans klara så har du en nöd lösning, ska kaninerna till djuraffären, skicka med h-bevis på varje djur!

Vissa djuraffärer vill hellre ha djur med h-bevis/stamtavla numera :)

## Comment 34
Author: Zvintos

#33: Det där beror ju mycket på ras, hur pass lättsålt det är.  
Kan tänka mig att dem som har lite svårare raser inte får många kaniner sålda.  
Tex svensk päls.

## Comment 35
Author: Rafflan

#34 framåt sommarn verkar det vara vanligare att folk vill ha ungar å då får ju även blandraser ooch renrasiga bra nya hem, dom som kan vara svåra sålda är nog stora raser :/

## Comment 36
Author: PrinzeZz

#33 jag kan tänka så och tänker göra det. Jag står för mina åsikter.

## Comment 37
Author: Rafflan

#36 jag har inte sagt nåt annat, men att efterfrågan kan ändra sig både posetivt och negativt på 3 månader :/

## Comment 38
Author: PrinzeZz

#37 det kan jag faktiskt hålla med dej om. Menade aldrig något illa, ville bara utrycka min åsikt om det hela.

Säger heller inte att en kanin ur en tjuvparning inte kan få bra hem, har själv en sådan. Men man måste tänka sej för också, och inte spara dom bara för att man inte har modet att ta bort dom. På det viset kan det visa sej vilken bjöntjänst man gjort dom vid otur.

## Comment 39
Author: matilds

Förstår inte alls varför alla tror att ungarna kommer bli svårsålda? Det är ju helt sjukt att man tar ut sånt i förskott. Det är väl inte större chans att en oplanerad kull blir svårsåld? Det handlar ju om vilka man känner (som kan hjälpa till), om hur mycket arbete man lägger ner på att socialicera ungarna, lägga ut annonser o.s.v. Måste säga att jag inte riktigt förstår hur man kan tänka: "nej men ingen kommer vilja ha ungarna, bäst att avliva!". Tänk lite positivt istället "ja, men jag kanske kan be någon om hjälp att hitta ägare".

Och vem i hela friden säljer sina ungar till "skithem"? Skulle jag då aldrig göra, hur mycket "panik" det än var att få sålt ungarna. Man får ju själv ta ansvar för att ungarna får ett bra hem, varesig det är en planerad eller oplanerad kull.

Nej, jag tycker att har man en kull påväg gör man sitt allra bästa för att se till att de får ett värdigt liv.

## Comment 40
Author: Baralisah

#31 - håller med dig! =)

## Comment 41
Author: Chiquitaa

Jag skulle nog aldrig klara av att ta bort ungarna! Tack Matilda :) skulle uppskata de. Jag tror att ungarna blir jättefina och kommer få toppen hem. Och både idag och igår så har hon börjat böka och stöka i buren så jag tror att dom kommer den 7 mars

## Comment 42
Author: ABPHS

Hej hej, det är jag som är ägare till pappan! Min kanin heter Charlie han är snart 2 år. Han är en dvärgvädur i färgen blå, hans farfar är champion och mamman och pappan har det också gått bra för! Jag lovar att alla ungarna kommer bli jättefina! Jag kommer nog också ta en unge från kullen, kanske två :D

## Comment 43
Author: [Borttaget]

jag blir så jävla förbannad,ursäkta...men hur kan man bara säga att avliva de,ta bort de,vem fan ger oss människor rätt att döda för att det inte faller oss i smaken.Har märkt att många som sysslar med kaniner ser en kanin som endast en kanin.Inte som ett levande väsen.Är man missnöjd då avlivar man kaninerna eller ungarna.Ni som tar så lätt på detta,hur avlivar ni???

Näe lär av misstagen o ta ert ansvar,djuren har inte valt er utan vi/ni har valt djuren så vår uppgift är att ta ansvar,ansvar är inte döden.

## Comment 44
Author: [Borttaget]

**Jag tycker det är mkt OT i den här tråden, mer om avlivning av ungar osv... tråden handlar inte om det!**  
Hon tänker ju låta ungarna leva om det kommer några! ![Glad](http://www.kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 45
Author: [Borttaget]

#44 det ser inte alls ut att vara riktat mot den som skrivit inlägget utan mer mot dom som tycker så. Jag håller med #43, det är så lätt att bara tänka att ta bort. enklast för vissa...

Hon ville ha tips & inte påpekande om avlivning som några tycker.

Varför kan man inte hjälpa & stötta?? Jag har själv blivit påflugen om just detta.......

Klart att alla ska ha en chans till ett liv det behöver inte bli skit för att det är ett misstag. Är det bara friska & bra föräldrar är det inget att diskutera så länge ägaren vill ta ansvaret...

Jag vet att detta gled iväg ngt men varför inte hjälpa någon som verkligen vill ta sitt ansvar....

Lycka till med din kull det kommer säkert att bli underbara små kaniner :)

## Comment 46
Author: [Borttaget]

#45 Jag menade inget om att dom var mot henne (: men om man vill skriva massa om avlivning av ungar, skapa en egen tråd.

## Comment 47
Author: [Borttaget]

#46 nej nej klart ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  men man reagerar då andra skrivit det. Hon ber om hjälp & får sånna förslag....e lite väl tycker jag.......tror inte det va det hon var ute efter. Det e inte avlivn i sig...

## Comment 48
Author: Mickis1994

#17 min hane är VÄDLIGT villig att para sig i alla fall. ;)

## Comment 49
Author: monica551

Hur kunde hanen först ta sig ut ur sin egen bur och sedan till råga på allt lyckas ta sig in i honans bur. Och allt detta på 20 obevakade minuter!?  

![Oskyldig](http://www.kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

**\*skratt\*  
**

_Kanske är dags att inhandla nya och lite "säkrare" burar!  
Nästa gång kanske han tar sig ut och biter på en elkabel eller skadar sig på annat sätt, om han kan ta sig ut på egen hand. Låter lite farligt!_

## Comment 50
Author: ABPHS

Han gör vad som hälst för en honna![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 51
Author: Chiquitaa

#49 haha japp tror de är dags för de, iallafall hanens!

#50 Aa verkligen ![Flört](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Jag tror han lyte upp gallret på något sätt ''/ vet verkligen inte hur han lyckades!

## Comment 52
Author: Chiquitaa

Jag vill passa på att fråga om de är vanligt att honorna ''försvarar'' sin bur när dom har ungar? asså då menar jag typ inte vill bli lyfta och låter konstigt när man tar upp dom

## Comment 53
Author: Rafflan

#52 ibland, men är olika från individ till individ ;)

## Comment 54
Author: Chiquitaa

#53 okej, hon är så jätte mycket man kan knappt ta upp henne ur buren...

## Comment 55
Author: Huldan

Hoppas allt går bra om det kommer ungar! Kaninungar är inte svårt att sköta, ett bra tips är att ha någon erfaren uppfödare du kan **ringa** om det blir problem. Forum i all ära, men telefon kontakt är väldigt rba, snabbt svar och lättare att beskriva. Kanske honans uppfödare? Annars går det bra att ringa mig. Maila om telefon nummer. Men som sagt, honans uppfödare kan säkert vara till hjälp om något blir problem.

## Comment 56
Author: Chiquitaa

Okej, tack!

## Comment 57
Author: Chiquitaa

Tickan<3

## Comment 58
Author: Huldan

Så söt!

## Comment 59
Author: Chiquitaa

,

## Comment 60
Author: conejo

Åh, hon är så söt :)

## Comment 61
Author: Huldan

Vad gullig med rosett!

## Comment 62
Author: Chiquitaa

Hihi tackar :D

Bilden jag la in på #57 var lite suddig :D
