# Fick 7 stycken ungar igår!
Author: monica551

Här är en bild på mina rexungar som föddes igårkväll!  
Det blev hela sju (7) stycken. Ska bli lika underbart som vanligt att följa dem under de kommande veckorna.

![](http://www.molargarden.se/bilder/kanin/rexungar-2009-1.jpg)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Grattis!![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: kaningodis

Åh, grattis, vad roligt! =D

Men gud vilken söt liten baktass jag ser, så gulligt :)

Uppdatera sen med nya bilder!

## Comment 3
Author: Zvintos

Grattis!  
Det är ju så härligt med smått. ^^

## Comment 4
Author: MarHai

grattis :D

## Comment 5
Author: monica551

TACKAR!  
Nya bilder kommer när dom fått lite päls.  
![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: Sweetienin

åh grattis!  
Vad söta dom e!

## Comment 7
Author: Kristall

Grattis!! :D

## Comment 8
Author: Clariiz

Åh, grattis! :D

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Grattis!

## Comment 10
Author: KaninEmma

Vad kul:D Grattis!

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Grattis! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Åh vad fina de är! (:

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Grattis, va kul :) och ser självklart fram emot bilder när de börjat bli lite större

## Comment 14
Author: Huldan

Gratulerar!

## Comment 15
Author: conejo

Åh, så kul! Grattis!

## Comment 16
Author: Adina

Vad kul :D Grattis!

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Grattis! Är de brokade/mantlade några av dem?

## Comment 18
Author: sagalennskog

Grattis, jag fick själv ungar för ca 5 dagar sen :)  
Dem såg nästan ut som dem där, fast alla var inte svarta, vissa var ju rosa också :)

## Comment 19
Author: Baralisah

Åh, så mysigt med små bebbar! Det är alltid lika roligt att följa tills dom föds tills dom ska säljas!  
GRATTIS!

## Comment 20
Author: gullenos

Åhh, ;D vilka små söta korvar  :D

## Comment 21
Author: monica551

#17  Ja, jag "tror" att det är en viltgrå, tre svarta samt tre brokade/mantlade. Men då dom är helt nyfödda så får jag hålla mig till tåls några dagar till innan jag vet lite mer exakt vilka färger det är på dem.

Har aldrig haft brokade och/eller mantlade kaniner tidigare så jag har noll erfarenhet av det. Så jag har ingen aning om dessa ungar är fina eller totala kattastrofer i sin teckning.  \*skratt\*  
Men det är lite kul med något nytt som man inte kan något om utan får lära sig vart efter. Vore ju lite kul om dom var fina till utställning. Om inte så får dom bli fina kelisar istället.

## Comment 22
Author: liiinas

Åh vad kul :D Grattis och lycka till med dem!

## Comment 23
Author: Cagi

Grattis va kul!!!Jag gillar svarta små "korvar" :-)

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Spännande om det skulle vara viltgrått, inte sett det på rex tidigare!

## Comment 25
Author: emms

Åhh, mantlade rexar är så fina! :O<3

## Comment 26
Author: MarHai

#25  
Castor är ett annat ord för viltgrått :)

## Comment 27
Author: LillaBenice

grattis!!

## Comment 28
Author: EbbaB

Jättekul :D Lycka till med dom :)

## Comment 29
Author: KaninHanna

Vad roligt! Grattis! :D

## Comment 30
Author: monica551

#25  Jaha.. det visste jag inte. Vilken pinsam miss då jag födde upp just Castorrexar under en period när dom var "nya" i sverige för ca 15 år sedan.

Men hur är det då med en Pearl Egern?  
Räknas inte den som en viltgrå fast att den har en mörkare ton i sin pälsfärg en vad man normalt anser att en viltgrå kanin har?  
  
Jag längtar tills det är mer päls på dem så att jag kan se vad det ÄR! Den som jag tror/trodde var viltgrå har deffinitivt viltfaktor i varje fall. Det är jag 100% säker på. (Den ljusa undersidan skvallrar ju om det). Men sedan om den kommer att gå i rött som på en castor eller i mörk-svart-grå åter står ju att se. Ska sätta mig och rita färgkartor på föräldrarna så jag kan få lite bättre rätsida på vad som är möjligt och vad som är helt omöjligt i färgväg.

## Comment 31
Author: [Borttaget]

Fy vad kul med brokiga rexar -jag blir så sugen! ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 32
Author: PaaatyPalm

nej va skojj ^^ lyck till med dom :P , får holla tummarna att alla klarar sig (: uppdatera gääääran med bilder =D

## Comment 33
Author: [Borttaget]

#27 Jasså är det! Visste jag inte ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Tycker Castor ser så jämnbrun ut, men kan ju bero på att rex är en helt annan pälstyp.

## Comment 34
Author: MarHai

Jo castor är ett annat namn för viltgrå bara :) Rexens päls gör att färgerna ser lite annorlunda ut.  
Sen tror jag att castor är rödförstärkt viltgrå? Någon får gärna rätta mig om jag har fel, jag är inte alls bra på detta. :)

## Comment 35
Author: [Borttaget]

ÅH, vad skoj, grattis och lycka till![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 36
Author: [Borttaget]

Vad roligt, Grattis! ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
