# Klippa klor
Author: Lotta_A

Idag klippte jag molles klor. Han var jättesnäll och duktig, men jag tycker att det är jätteläskigt att klippa. Jag är rädd att jag ska klippa i pulpan.  
Molles klor är ganska mörka så man ser inte riktigt vart pulpan börjar. Är det någon som har något tips på hur mycket man ska klippa?

## Comment 1
Author: Cherry

aa jag med tänk om man klipper för mycket \*ryser\*

## Comment 2
Author: KajsaM

Tyvär så har jag än inte klippt klorna, men om man RÅKAR klippa i pulpan ska man då ta bomull eller vad?

## Comment 3
Author: Lotta_A

#2: Det finns inte så mycket man kan göra om man klipper i pulpan egentlgen. Det gör ont på kaninen och så börjar det blöda, men det läker ju sen. Har man otur kan det bli infektion, men det är inte så vanligt tror jag.

Det värsta är ju att kaninen får ont av det. :S

## Comment 4
Author: KajsaM

#3 Men har har läst på en kaninsida att om men råkar så kan man ta bomull elr vad det var. Har nån av er gjort det?

## Comment 5
Author: Tina-A

Ja bomull kan man ta, sen kan man ta potatismjöl på för då slutar det blöda. Det kan man göra med illrars klor i alla fall, och klor som klor eller? :)

## Comment 6
Author: KajsaM

#5 jag är inte säker, med nog tror jag det :)

## Comment 7
Author: Tina-A

Ja det tror jag också :) Potatismjöl ska ju stoppa blödningar så varför inte. Om man inte klippt helt galet och det bara blöder pyttelite kan man nog bara pilla med lite bomull :)

## Comment 8
Author: KajsaM

Ja, det tror jag med :P

## Comment 9
Author: Matilda_91

ja och det värsta är väl att kaninen blir skrämd, då kan man ju få jätteproblem nästa gång man ska klippa. Mamma råkade klippa vår hund i pulpan när hon var liten och hon är jätterädd när man tar i hennes tassar, det är bara jag som får klippa hennes klor nu.

## Comment 10
Author: KajsaM

#9 ojdå, det var inte bra :S

## Comment 11
Author: Lotta_A

Ja. Det värsta är att dom blir skrajja för all framtid typ :S

Vilekn sötishund!!
