# Minusgrader mot plusgrader?!?
Author: Rajamaja

Hej!

Kan jag möjligen flytta in min utekanin från att nu vara i -15 grader mot att vara i en sval, fuktfri källare som där kanske är 10 plus? Eller blir det för stor omställning för kaninen? Bör jag ev. vänta tills det bli mildare väder ute så omställningen bli mindre?

Vad tycks?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Temperaturskillnaden bör inte vara mer än 10 grader. Tycker du ska vänta tills det blir något varmare ute :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag skulle inte göra det. Jag skulle vänta tills omställningen inte var så stor.

## Comment 3
Author: Myrans-kaniner

kan man ta in sin utekanin för att värma den näe det är för kallt ute ?

eller blir det jobbigt eller farligt för dom med växling från -14  till + 21+ / tacksam för svar

## Comment 4
Author: kaningodis

Håller med #1 & #2.

Vänta tills det blir mildare väder en längre tid, dvs ta inte in honom om det är 0 grader en dag för att nästa dag kanske temperaturen sjunker ännu mer.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#3 - Ja det är farligt för dem! Man ska INTE göra så!!

## Comment 6
Author: Myrans-kaniner

okej  det är en tjej som tar in sin kanin och värmer den i en ½ timme det är inte bra alltså !

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Nej! Inte bra. Prata med henne, eller visa henne detta inlägg.

## Comment 8
Author: Myrans-kaniner

TAck vi har haft delade meningar men jag skall be henne gå in och kolla själv / Tack för kaninernas bästa

## Comment 9
Author: Rajamaja

Ok då får han bo kvar ute då. Har sålt kaninkompisen precis nyligen och han sitter nu ensam ute och tänkte mest på att han får mer sällskap då han kommer in. Men ska lyssna på era råd och vänta, tack för snabba svar! ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
