# Varför blir min kanin förstoppad?
Author: Bittusmatte

Jag ger min kanin enl rekommendation från veterinär 5 msk pellets varje morgon, rejält med hö samt en morot + liten bit hårt bröd på kvällen. Köper bra pellets. Ibland får han någon grönsak (salladsblad, vitkål, äpple, skiva banan) till "lunch" på helgerna. Ändå blir han ofta förstoppad, bajsar bara torra minipluttar och skjuter rygg och ligger och trycker. Han rör på sig (är nästan alltid ute i köket), väger optimalt och dricker bra.Lyckas alltid bota förstoppningen med några teskedar matolja eller morotspure samt att jag masserar hans mage och tvingar honom att springa runt. Är man bara ute i tid så funkar det ofta. Jag undrar dock vad jag gör för fel eftersom han blir föstoppad så pass ofta (kanske en gång i månaden, minst).

Några råd?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

En gissning bara, men kan det vara så att han dricker för lite?

## Comment 2
Author: moonsi

mer grönt gräs ??

kan ju odla lite i en kruka och ha på golvet som han kan äta av ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 3
Author: batklapp

Hur stor är din kanin?  
Är det någon dvärgras (vilket ju är vanligast så därför chansar jag på det) så är i alla fall 5 msk = 3/4 dl pellets ganska mycket.

Prova annars att ge hälften på morgonen, och hälften på kvällen. Om det jämnas ut bara lite, så blir det ju lättare för magen att ta hand om än 3/4 dl på en gång. Och kanske att hjälpa hans bakterieflora lite på traven med t.ex. lite a-fil.

## Comment 4
Author: Chiquitaa

Min kanin har fått samma sak, jah vet inte heller vad som är felet... Hon har bara haft det en gång men ändå.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Hur länge har du haft din kanin?

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Hur får du i kaninen oljan???

Undrar bara om att i fall någon av mina kaniner skulle få förstppning..

## Comment 7
Author: Bittusmatte

Tack för tipsen! Bittu är en dvärgvädur på 6,5 år. Jag ska börja med att dela upp pelletsen morgon/kväll, det verkar vettigt.

Oljan får jag i genom att använda en liten medicinspruta som man kan köpa på apoteket (fick min av veterinären då Bittu skulle ha penicillin för ett tag sen). Jag lägger honom i knät och sätter spetsen på srutan i mungipan och trycker i oljan, obs försiktigt! så han hinner svälja.

Ge inte mer än en tesked, kanske 2-3 ggr dagligen.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Tänkte på en sak

Har du flaska eller skål till din kanin??

Den får kanske inte i sig tillr med vätska.

Jag har nyligen haft en & annan flaska som strulat för mig.

Har du flaska prova att byta eller sätt till en skål ett tag för att se om det hjälper

## Comment 9
Author: Thumper-KG

Det är inte pelletsen som är orsak till förstoppningen, möjligtvis mängden.

För mycket pellets gör att kaninen INTE tar tillvara/äter sitt "nattbajs", och det brukar göre dem lösa i magen, så i ditt fall får den tydligen för lite...

Ett laxerande medel för kaninmagar är "annanas", ge lite i taget.

Annars kan du ge vanliga äpplen ofta, typ en halva morgon och kväll.
