# Vila i frid Mimrelunds Filur.
Author: MarHai

**En legend är död.  
  
**Mimrelunds Filur, en av Sveriges bästa holländare, är död.  
Jag fick hem honom den 19 mars 2005. Jag och mamma åkte till falkenberg för att möta upp hans uppfödare, som hade åkt från danmark till sverige för att leverera flera kaniner, däribland min pojke.  
Han var ett år då, och det snyggaste jag någonsin har sett. 800 kronor fick jag betala för honom, och han var så värd pengarna! Hade lätt kunnat betala mer.  
Det är han som ligger bakom mina framgångar, han är tex pappa till Solbackens Matti, Svensk Champion 95,5-95,5-95p. Enda holländaren i sverige som någonsin har fått så bra poäng.  
Han är också pappa till Solbackens Racy och Solbackens Saga, båda med 94,5p, och dom är fortfarande ungdjur.  
Även Filur var Svensk Champion, 95-95-95p. Han har fått så många 95or att jag inte håller koll på antalet. Och alla 94,5or och 94or ska vi inte tala om...  
Filur var bäst på alla sätt. Förutom att han var snygg som få var han också så otroligt snäll och go. Var alltid framme vid burdörren i hopp om att man skulle ge honom en klapp. Alla hans ungar blev underbara i temperamentet.  
Han kunde man också släppa lös på gården. Det älskade han, gjorde alltid glädjeskutt och racade runt överallt.  
Han var en kanin man inte kunde undgå att tycka om. Han älskade att visa upp sig, och imponerade alltid på utställningarna.  
  
Jag fick tre år, tre underbara år, men denna fantastiska kille. Han kommer alltid att leva kvar i våra minnen och hjärtan. Kaningården kommer att kännas fruktansvärt tom nu.  
Jag hade tillomed planerat att bygga en egen bur åt dig, i nya kaninboden. Den skulle ha varit dubbelt så stor som dom andra burarna, allt för min älskade vän. Men nu kommer du inte att få se boden bli klar, det kommer alltid att vara ett stort tomrum hos oss.  
Han var min tredje holländare, han har alltid funnits, alltid varit med.  
  
Du är sörjd av hela familjen, men du lever kvar i våra hjärtan, och i dina barn, barnbarn och barnbarnsbarn.  
  
**Mimrelunds Filur**  
3/2 2004 - 23/11 2008.  
  
_Tack för tiden vi fick med dig._

## Comment 1
Author: teddykaniner

Nej!!! Han är juu så snygg.. RIP!

Får man fråga vad som hände? Sörjer med dej!

## Comment 2
Author: thexclub

Neej! :( Men åh, vad ledsen jag blir nu. Han var så jäkla vacker! Beklagar verkligen, kram <3

## Comment 3
Author: [Borttaget]

:'(<3  
  
**Vila i frid.**

## Comment 4
Author: [Borttaget]

\*tröstkramar....\*

_att förlora någon man älskar, det är det fruksansvärdarste som kan hända,,_

**RIP** <3

## Comment 5
Author: [Borttaget]

jag har redan skrivit på bdb, men kan skriva här också.  
jag beklagar verkligen. så himla tråkigt. :( :(  
  
får man fråga hur han dog? <3

## Comment 6
Author: Veero

Nej vad tråkigt :'( Vet presis hur det känns. R.I.P<3

## Comment 7
Author: MarHai

Han dog i trumsjuka. Han hade blivit bättre, jag var uppe vid två i natt och pappa var uppe vid 4 och kollade till honom. Då var han rätt pigg.

Men i morse hittade vi honom död...

## Comment 8
Author: monica551

Beklagar!

## Comment 9
Author: [Borttaget]

:( Rest in peace.

## Comment 10
Author: Jojsan

:'( Beklagar verkligen :'( _Vila i Frid_

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Vila i frid. :((

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Hur fick han trumsjuka?

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#7 åh, så tråkigt. ><

## Comment 14
Author: moonsi

fy va tråkit

## Comment 15
Author: MarHai

#12

Ingen aning.

## Comment 16
Author: Jetaime

rip :/<'3

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#15 okej :(<3

## Comment 18
Author: Elina.

usch så tråkigt! :-(

## Comment 19
Author: MarHai

Denna bild togs för endast 4 dagar sen. Ofattbart att han är borta nu. Kommer aldrig att klara av att städa ur hans bur.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Vila i frid :( <3

## Comment 21
Author: MarHai

<3

## Comment 22
Author: tesiresh

beklagar R.I.P vila i frid:(
