# Kaninpassning vid semester?
Author: Quendy

Hejsan!

Jag har nu börjat fundera på att skaffa en liten holländare, enda problemet är att mamma säger att det inte kommer att funka med semestern då vi inte får plats med fler kaniner än Nina och Bruno.

Alltså undrar jag om någon känner till/har ett gnagardagis eller ett djurhem för kaniner osv i närheten av göteborg?

Mvh en hoppfull Amanda

## Comment 1
Author: Sashhi

Finns säkerligen flera ställen som tar emot gnagare/kaniner i en sådan stor stad som Göteborg ! Här i Stockholm lämnar jag in mina hos en uppfödare.

## Comment 2
Author: Quendy

Har du några tips hur man hittar sådana ställen? :P

## Comment 3
Author: kaningodis

Har du kollat på eniro? Där kan man nog hitta det mesta.

## Comment 4
Author: Quendy

Jag hittade en uppfödare som tar emot kaniner, fast en bit ifrån Göteborg. Tycker ni att detta låter rimligt?

Oavsett om du åker på semester under sommaren eller vintern har du möjlighet att lämna din kanin eller ditt marsvin eller liknande här i trygga händer!  
Vi lovar att ditt djur blir mer än väl omhändertaget här ute på landet i en lugn hemmiljö! Vi står för foder & strö, samt hö.  
  
Med egen bur                      Utan egen bur  
30 kr / dygn                          50 kr / dygn  
200 kr / vecka                       300 kr / vecka  
700 kr /  månad                   1000 kr / månad

## Comment 5
Author: Quendy

Ni som har lämnat bort era kaniner till uppfödare, hur mycket betalade ni? :)
