# Kaninuppfödning
Author: clarity

Hej :) Nu är det så att jag funderar på att starta en kaninuppfödning och undrar hur mycket det på ett ungefär kostar och vad som krävs för att få sin uppfödning registrerad o.s.v. Är väldigt tacksam för svar :)  
  
Kram Maja

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Om man vill ställa ut och ha stamtavla på ungarna ska man först vara medlem i SKAF och få uppfödar nummer, men kan inte registrera sin gård förän man varit medlem i minst 3 år och gått jordbruks verkets kurs (typ?) ;) Det kostar väl beroende på vad för foder man använder, antal kaniner man har och vilken ras man föder upp ;D

## Comment 2
Author: Zvintos

#1: Plus att man måste vara över 18 för att registrera kaningården.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Just ja ;)

## Comment 4
Author: Veero

Det kan kosta mellan 100-300 kr året för att vara medlem i SKAF med ^^ Det beror på vart man bor och hur gammal man är.

## Comment 5
Author: clarity

Okej! :) Men det finns ju många som är under arton år och som inte är registrerade som har kaninuppfödning!

## Comment 6
Author: MarHai

Man behöver inte registrera sin kaningård. Jag tror det bar finns runt 100 reggade gårdar i Sverige. Det är helt frivilligt om man vill göra det eller inte.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 Precis, man måste inte.
