# kamrat?
Author: lolaisdenied

theo ska vänjas som utekanin nu över sommaren.  
har funderat på att han kanske kommer känna sig ensam och behöver en vän?  
jag vet att de inte är flockdjur men borde det inte bli roligare för honom att ha någon vid sig när han ska sova etc..

## Comment 1
Author: [Borttaget]

naw vad mysig han ser ut!  
  
Kaniner klarar sig ju själva men vissa uppskattar att ha en kompis, och vissa är hellre ensamma. Det beror ju på hur mycket tid du lägger på honom med, är du där väldigt ofta kanske det inte behövs?

## Comment 2
Author: lolaisdenied

men jag är med honom en hel del under dagarna och när jag inte är det så är jag i närheten i och med att hans hage är precis bredvid min dator.  
och tänk de kalla ensamma nätterna helt ensam där ute i mörkret ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

okej. Ja det kan ju bli lite tråkigt för honom, men alla kaniner uppskattar ju inte sällskap. Skulle ju vara bra att kunna låna en kanin och se vad han tycker ^^

## Comment 4
Author: lolaisdenied

men han gillar ju människors sällskap.. förrutom om man ska klappa honom :P  
känner ingen som har kaniner, så vet ingen jag kan låna av för att testa...hm  
i vilket fall som helst så ska han kastreras först!!(:

## Comment 5
Author: [Borttaget]

okej :) men om du vet någon uppfödare i närheten kan du ju kolla om du får låna en unge därifrån och sedan köpa den om det funkar.. ^^

## Comment 6
Author: lolaisdenied

bra idé  
efter theo är kastrerad så ska jag leta och fråga :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 tänk på att inte släppa ihop kaninen (det kommer väl vara en hona?) direkt med Theo, vänta ungefär 1 månad.

## Comment 8
Author: Kristall

Min mamma tänker likadant som du, eftersom min innekanin nyss blev utekanin. "Men lilla lilla Saga" "Och stackarn, hon kommer ju att frysa! Och tänk om hon är mörkrädd då? Alldeles ensam där ute" Och hon har klarat det riktigt bra, i och för sig har hon sällskap av min andra hona genom gallret, och bara man ger kaninen tillräckligt med uppmärksamhet och sysselsättning under dagen så kommer den nog inte att märka någon så stor skillnad.

Men som sagt så kan du ju testa hur det går med en kanin som sällskap. Kastrerade hanar och honor brukar väl komma rätt bra överens.

## Comment 9
Author: lolaisdenied

#7 åh okej, det visste jag inte!  
fast lär ta tid om jag väl hittar någon hona att låna antar jag  
  
#8 mja han är rätt sällskaplig, typ alltid så tror han skulle uppskatta en vän

## Comment 10
Author: Ellenfyrkant

#0 Hihi vad gulligt det lät ^^ Att ha någon vid sig när han ska sova. Om jag tänkte "din tanke" om sällskap hade det nog varit för att ha en lekkamrat på dagarna inte en mysig sovkompis :)
