# Säöker hermelin!
Author: Lendsi

hallo ^^

Jo, om sagt, jag säker en hermelinhona!  
Vill helst att hon ska vara svart & självklart ska hon ha stamtavla :)

Säg direkt till om ni säljer! :D

## Comment 1
Author: Lendsi

Någon?

## Comment 2
Author: Devin

Inte för att jag har ngn till salu, men du kanske ska vara mera spec i ålder och om den ska användas i avel eller liknande m.m

## Comment 3
Author: Lendsi

Jo de eklart :P  
Hermelinen jag söker ska vara under 1 år & ha stamtavla. KOmmer att användas till avel och ev kaninhoppning. (Orkar inte skriva mer :P)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

jag har funderat på och sälja min hermelinhona, men hon är verken svart och har inte stamtavla, och är äldre än ett år. Och jag är inte heller 100% på att hon är renrasig. Så jag antar att du inte är intresserad.

\*putteliputt\*

## Comment 5
Author: flisan93

Titta på Ytterstforsens:

[http://hem.passagen.se/ytterstforsenskanin/](http://hem.passagen.se/ytterstforsenskanin/ "http://hem.passagen.se/ytterstforsenskanin/")

## Comment 6
Author: Michiis

Jag vet en uppfödare. Veero på kif. hon föder upp black an tan hermeliner, dock nu är ungarna redan tingade och så. Men det går ju annars att tinga nån fram tida kull, om du inte vill ha nu förstårs xP.. Men det finns säkert många som föder upp hermeliner.. Kolla på [www.skaf.info](http://www.skaf.info/) där finns medlemarnas länkar, och där kan man hitta någon uppfödare.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Ytterforsens kaningård har kanske, (som #5 skriver).  
  
Min syster har black and tan som #6 skriver.  
  
Nosahills kaningård har, [www.nosahill.se](http://www.nosahill.se/)

## Comment 8
Author: Lendsi

Okej, tack för alla förslag! :D Har tänkt lite och skulle antingen villa ha en svart lr Tan :) Med stamtavla :D

## Comment 9
Author: Lendsi

#3 Nej tack :)
