# Bokat tid.
Author: Jojsan

Nu har jag just ringt och bokat tid för kastrering av Totte... Han ska kastreras på fredag, hoppas det går bra... Men det brukar inte vara något problem eller hur?

Det var dyrt >.< 850kr.. Men det är det värt. Nu får vi bara hoppas det går bra, det är ju fredag den trettonde då... Men men, det går säkert bra.

## Comment 1
Author: BuffaloHorizon

850kr :O, härkostar det 600kr :D. Hoppas allt går bra i alla fall och tack för att du påminde mig om Fredag den 13:e, har en fest att gå på då som jag glömt :D.  
  
Håller tummar och tassar för Totte.

## Comment 2
Author: thexclub

hoppas det går bra!

## Comment 3
Author: flisan93

Lycka till;)

## Comment 4
Author: flisan93

Vi har skolavslutning på fredagen den 13:onde!:O Vet iallafall att det ska vara kallt och regnigt:( Får hoppas att det inte blir något mer:(

Det kommer säkert att gå bra:D Hur gammal är han?

## Comment 5
Author: jusse

Lycka till! :)

## Comment 6
Author: KvirrZ

Kotten ska kastreras på torsdag :) för mig kommer det kosta 650:-

## Comment 7
Author: [Borttaget]

850:- :O ??? Jag gjorde det för 500kr/st (gjorde på 2 kaniner då blev det 1000:-)

## Comment 8
Author: jees94

För mig kostade det 800, gjordes på strömsholm..  
  
Jag har aldrig varit så nervös i hela mitt liv när Nisse kastrerades.... Men det gick bra och det kommer det nog göra för totte med :D

## Comment 9
Author: Jojsan

#1 Ja, verkar vara dyrast här där jag bor... Haha, så bra då att du kom på det.

#4 Han är 1 år och 3 månader..

Tack allihopa :)

## Comment 10
Author: Jojsan

#8 Låter bra :)

## Comment 11
Author: jees94

om jag skulle kastrerat nisse här i v-ås skulle det kosta 1350 :O

## Comment 12
Author: Jojsan

#11 Oj då ... Det var då väldigt dyrt!

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Hoppas allt går braa! =)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

det var dyrt. Hoppas att allt går som det ska! lycka till.. :)

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Tyckte det var billigast i mora då ;D

## Comment 16
Author: Hanna-

Hoppas allt gå bra!

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Herregud, jag läste fort så tyckte det stog avlivning :S  
Håller tummarna för att allt går bra med honom! :) Ska han sättas ihop med ngn eftersom han ska kastreras?

## Comment 18
Author: Clariiz

Hoppas allt går bra! :)

## Comment 19
Author: Jojsan

#17 Man kan läsa fel ibland ;) Jag ska försöka sätta ihop honom med Cassie men huvudanledningen till att jag kastrerar honom är att han pissar på mig varje dag och är allmänt snuskig ;) Får hoppas det går över.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

i kiruna skulle det kosta typ 3000 säkert allt är svindyrt här

## Comment 21
Author: ciss

#19: Haha, "och är allmänt snuskig", lät lite kul ;)  
  
Hoppas allt går bra :)!

## Comment 22
Author: Jojsan

#21 Haha men det är ju så :P

## Comment 23
Author: Lans

#19 haha, allmänt snuskig (;

 Hoppas de går bra iaf (: funderar på att kastrera Linus sen,..

## Comment 24
Author: Jojsan

#23 ^^

## Comment 25
Author: Jojsan

Är det något speciellt jag ska tänka på nu när han ska kastreras? T.ex. annorlunda bomaterial i buren eller liknande?

När jag ringde sa de bara att han skulle ha druckit ordentligt innan.

## Comment 26
Author: Jojsan

Nu är han hos veterinären... Han var lite rädd då vi var där och så kollade han efter mig då jag gick, sötingen <3 Hoppas han inte är allt för rädd..

## Comment 27
Author: KvirrZ

Min bebis fick ödem i ena pungpåsen av kastreringen, så nu äter han antibiotika i 7 dagar :/

## Comment 28
Author: Jojsan

#27 Vad är ödem?

## Comment 29
Author: KvirrZ

#28 svullnad på grund av vävnadsvätska som samlats :/

## Comment 30
Author: Jojsan

#29 Stackarn :/ Hoppas det inte blir så för Totte.. Hoppas det blir bättre snart för Kotten.

## Comment 31
Author: KvirrZ

#30 ja, fast han känner inte av det, han är pigg och kry iaf ^^ han fick det pga att veterinären fick ta i lite när hon skulle få bort ena testikeln, för den satt så hårt x)

## Comment 32
Author: Veero

Vaf ska du kastrera han? :)

## Comment 33
Author: Jojsan

#31 Jaha.. x)

#32 Läs #19. _"huvudanledningen till att jag kastrerar honom är att han   pissar på mig varje dag och är allmänt snuskig"_

## Comment 34
Author: Johanna-

Hoppas det går bra :)

## Comment 35
Author: Tina-lin

Det går säkert bra ska du se! De burkar vara väldigt pigga när de kommer hem, trots att de varit nedsövda. Mina har i alla fall varit det...  
  
För mig kostade det 350:- på en och den andra lite över 400:-. Bor i sthlm och det var för drygt fyra år sedan.

## Comment 36
Author: ciss

#35: Wow, billigt!

## Comment 37
Author: flikkan

hur har det gått?

## Comment 38
Author: Pajjen

nu när vi endå pratar lite om veterinären och sånt, så har jag hittat en jätte böld på min kanins bog, ingen enkel varböld inte! Den är stor och stenhård. Min kompis torr att det är en cancer böld:(  
?...

## Comment 39
Author: Tina-lin

#36 Ja jag vet, men egentligen är ju ingreppet inte stort alls, klart på fem minuter...Den första kastreringen gjorde jag i Katrineholm, har ingen aning om vad priserna ligger på där nu. Men privata smådjurskliniker är mycket billigare, jag försöker själv hitta en i sthlm så man vet var man ska vända sig om det krisar.

Det är värt att leta runt innan man bokar tid. Priserna skiljer sig mycket från djursjukhus och privata veterinärer. Jag tog tandsten på en av mina hundar i våras, detta skulle kostat 4000:- när vi frågade djursjukhuset vi brukar gå till och sen på den privata kliniken kostade det "bara" lite över 1000:-. Så stor skillnad!

## Comment 40
Author: annaforsgren

min kanin fick typ också ödem, hans pngkulr blev vätskefyllda och röda, så han fick äta antibiotika i några dagar:)

## Comment 41
Author: Jojsan

#35 Oj, jo det var billigt.. #39 Ja, det brukar väl gå på 10 minuter högst för en veterinär som kan det ^^

#37 Han har inte kommit hem ännu.. Vi ska hämta honom vid halv 5.. Vill dit nu..

#38 Vet inte vad det kan vara men du kan ju testa ringa och rådfråga en veterinär?

## Comment 42
Author: Pajjen

#41 ja jag ska,=) Min mamma ska först komma hem, hon är i princip som en veterinär. Men ska ringa endån, :)  
Tack för svaret!

## Comment 43
Author: Jojsan

#42 Ok, hoppas det inte är något farligt :)

## Comment 44
Author: KvirrZ

På torsdag ska Kotten tillbaka till veterinären för att kolla så allt är bra med hans ddem :)

## Comment 45
Author: KvirrZ

min dator vill inte att jag ska redigera just nu >.<' men det ska ju stå ödem och inte ddem x)

## Comment 46
Author: Jojsan

#44 Ok, hoppas det är det :)

## Comment 47
Author: ciss

#38: Skapa en ny tråd ..

## Comment 48
Author: Jojsan

Hämtade Totte för ett tag sedan, har varit ute hos honom ^^

Det gick i alla fall bra och nu sitter han i en ren och fin bur, han är ganska trött men det visste jag att han skulle vara.. :)

## Comment 49
Author: Jenny-NN

vad bra att allt gick bra:)

## Comment 50
Author: Jojsan

Jo, det är jättebra ;)

## Comment 51
Author: sputtnick_plexus

Vad bra :)

## Comment 52
Author: LolloT

Lycka till :)
