# Klickat?
Author: [Borttaget]

Har det "klickat" mellan dig och din/a kanin/er?  
  
_Med det menar jag att ni passar ihop, ja, att det har "klickat" mellan er;)_

## Comment 1
Author: Tindra1

Ibland.. för att ibland är hon jätte gosig och sånt men ibland är hon lite bitig.. Men det har typ klickat ja

## Comment 2
Author: Romana_12

Har flera kaniner, men med alla har jag ''klickat'' (:

## Comment 3
Author: Hatasallad

Uhm, vet inte ärligt talat xD

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Niike har det klickat med, verkligen.  
Alpha vet jag faktiskt inte.. Ibland känns det som det, och ibland inte. Konstigt, men så är det x)  
Fia, nej :/

## Comment 5
Author: KvirrZ

Ja, de är verkligen mina bebisar och bästa vänner (:<3

## Comment 6
Author: Lippo

Det klickade mellan mig och Lippo väldigt tidigt..  
men med Molle har det inte gjort det.

## Comment 7
Author: Jennie104

Nej tyvärr :(

## Comment 8
Author: emms

olika men ingen finns längre :'(

alram: ja absolut

daisy: nej eller nja sådär...

## Comment 9
Author: BlackTear

Oh ja :)

Roxy - Vi klickade direkt, hon har alltid varit mattes älskling :)  
Candy - Tog upp imot ett år, men det var det absolut värt  
Expo - Vi klickade ganska fort, 2 månader ungefär.  
Flame & Chevy - Eftersom jag fött upp dom har det helt enkelt alltid klickat.. :)  
Sera - Fortfarande lite osäker..

## Comment 10
Author: Bejja

Jag har flera, det har klickat med alla förutom zelma som jag fortfarande försöker jobba med.. :)

## Comment 11
Author: Quendy

Nej, asså jag förstår inte riktigt vad det innäbär, jag kan inte säga bara så att det har klickat mellan oss.. Det borde ha funnits ett alterativ som hette "KAnske" :)

## Comment 12
Author: lill-jarven

Nej det har inte klickat mellan Hubert och mig, men vi är kompisar ändå ;)

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Både jag och nä...  
  
Curre: Nej, jag älskar han mycket och han trivs bra här hemma. Men har aldrig riktigt känt vi fått någon bra kontakt. Men "alla" säger han blev en "bättre" kanin sen han kom till mig. Så jag antar han trvis utan att ha en matte att klicka med ;). Vi kommer ju "bra överens" och så.  
  
Snoffs: Ja, det klicka direkt. Hon har alltid varigt min lillaögonsten. Jag älskar henne och hon accepterar ingen annan än mig. Har väldigt bra kontakt med denna tjej.  
  
Lillen: Vi hade en tuff start och han var till salu massor av gånger. Men han blev aldrig såld. Så det fanns inte mycket att göra än att jobba med honom. Så efter 1 år med massor av slit så klicka det en dag. Och nu har jag en väldigt bra kontakt med denna kille.  
  
Pakk: Ja, han är min lilla gullunge och det var aldrig problem. När han kom så sökte han trygghet hoss mig direkt och vi byggde något tillsammans. Så där klicka det absolut.

## Comment 14
Author: Jojsan

Channie: Absolut! Hon är min lilla ängel <3 Snäll och så, jag tycker vi har klickat!

Totte: Klickade väldigt fort, i början när han kom till mig var han lite osäker men nu är han jättegosig och snäll. Han har även blivit mindre rädd för andra okända personer. 

Cassie: Nja.. Ibland känns det som det men ibland inte. Oftast är hon en ängel och jättesnäll. Hon kan ju springa lös ute och följer mig när jag går. Men ibland är hon inte så..

## Comment 15
Author: Frihetens

Myran klickade det med direkt. Hon är helt underbar på alla sätt och vis. Går inte riktigt att beskriva, men vårt band till varandra är väldigt starkt! Det är hon & jag, vi hör ihop på något udda sätt ;) <3

Mio har det tyvärr inte gjort det. Han är inte riktigt min "typ" av kanin. Men helt underbar är han såklart! :) <3

## Comment 16
Author: emmsaaan

Med Myra, Uzza lär jag känna bättre och bättre men nu har det hänt lite saker så vi har "tappat kontakten" allihop...

## Comment 17
Author: Clariiz

Ja <3

Speciellt Rutan :)

Ping Pong och jag har väll inte klickat, men älskar henne endå.. Trots att hon är sjukt tjurig nu för tiden :/

## Comment 18
Author: Ellen95

Jaa<3

## Comment 19
Author: Taci

Ja, det skulle jag vilja påstå :) Berit har det klickat mest med, ändå. Hon är en ganska temperamentsfull dam, men mig litar hon på o vet att jag inte gör henne illa, hon tyr sig till mig mer än andra osv. :) Hugo kan man väl också säga att det klickat med, han brukar slickas o ha sig, ligga o grisa i famnen osv, det känns bra mellan oss ^^ Vet inte vad kriterierna för "klicka" är ^^

## Comment 20
Author: [Borttaget]

**Sissi:** Jaa <3 Hon är min ögonsten <333 När vi sitter i soffan och gosar bruker hon slicka mig jättemycket överallt :}<3 När jag kommer ut till Sissi och Starlight skyndar hon sig att stampa allt vad hon kan för att få all uppmärksamhet (L)  

**Starlight:** Ja :) Han har alltid varit den mer försiktigare typen som är misstänksam, men eftersom att han har ett mig nästan varje dag sen han öppnade sina ögon och nu är 6 månader så litar han fullständigt på mig. När jag bär honom slickar han mina fingrar. Sen när jag kallar på honom kommer han!

## Comment 21
Author: Jennie104

15# det märks verkligen att du och Myran passar ihop  
Jag tycker du och Myran har det starkaste bandet, och man märkar att du älskar henne! ;)

## Comment 22
Author: pandabjorn

Ja (:  

När jag fick Sessan klicka det direkt. panda klarade jag inte riktigt av ibörjan. Han var så sprattlig. Men efter ett tag blev han bättre när min storasyster hjälpte mig med honom. Nu har det verkligen klickat mellan oss! Han är hur gosig som helst. Man kan inte tro att det är samma kanin som i sommras :D

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#11 Ja, jag kom jag på efteråt att det borde ha funnits ett alt. som hette "Vet ej", men det går inte att ändra, tyvärr =/  
#12 xD

## Comment 24
Author: KvirrZ

#21 hur kan du märka att dom har det starkaste bandet. Visst att de har ett otroligt starkt band, det tvivlar jag inte på :). men hur kan du veta det?

## Comment 25
Author: Feliciaa

Jag vet inte riktigt .. jag tycker fortfarande att Mulle inte litar på mej helt och jag inte litar på honom helt. Men jag tror nog att det klickar snart så jag tog nej :)

## Comment 26
Author: Jennie104

24# Jag tycker det det verkar så men alla är vi olika

## Comment 27
Author: Jetaime

**Årissa** _Absolut! Första gången jag såg henne när hon va ca en vecka gammal blev jag förtjust i henne, men då visste jag inte att jag skulle köpa henne sen. Sen när vi hämtade William och jag såg denna underbara tös så bara visste jag att jag ville ha henne och tingade henne direkt, fast jag igentligen skulle vänta med en kanin till, men jag va helt sååld! Detta är en kanin man inte annat än kan älska<33  
  
**William** Jadå :) Valde mellan wille och hans bror Whiskey, och blev förälskad i William direkt! Han är inte lika kelig som Årissa men han nändå min lilla älskling<3  
  
**Myran** Ja!!! När jag såg henne så bara insåg jag att jag ville ha henne! Och när jag fick se henne på riktigt så va det bara ett måste, "denna FORT" i och med hon var i så dåligt skicka när hon kom så har jag tagit hand om henne extra mycket, för hon va så nära döden när hon kom..Hon var liten och JÄTTE klen, tunn och hade inga muskler, hon orkade inte ens lyfta på huvet. Myran är en av mina favorit kaniner och är verkligen en sån kanin alla vill ha! Underbarare kanin får man verkligen leta efter :) Hennes historia gör henne lite extra speciell och hon tyr sig mycket till en! Är så glad att jag har henne! Undrar vad som hade hämt om hon inte hade kommit till mig.. det vill man inte ens tänka på.. Myyran<3  
  
**Millie** Vi håller fortfarande på att lära känna varandra. och detta är en blyg liten tös, men första gången jag såg henne på bilden s visste jag att jag ville ha henne! Underbar tös :)  
  
**Thess** Nja, har inte haft henne från början så jag litar inte på henne lika mycket, och det har aldrig riktigt "klickat" som du kallar det. Hon är inte den typ av kanin jag riktigt letade efter, men hon ÄR en underbar kanin, och så fantastiskt fin!_

## Comment 28
Author: CarolineJ

Ja det får man lugnt säga. Ducky är över alla förväntningar.

Han "klagar" aldrig. aldrig varit aggressiv eller bitit eller ens kämpat emot när man tar upp honom. och jag antar att han är trygg med mig och sambon eftersom han kan somna i ens famn. och han hoppar emot oss när vi är i närheten.

## Comment 29
Author: Moonstrike

Haha, vet inte riktigt. Men Rufsan känner jag verkligen och "litar" på henne (litar på vad hon ska göra). Så det har väl klickat ;P Biggles känns det lite olika.. men jag älskar båda två iaf, och lite har det nog klickat ;D

## Comment 30
Author: Zvintos

Med Järnsaxa var det verkligen kärlek vid första ögonkastet, vi klickade direkt!  
Samma gällde både Pelle, Alma, Fia och Zvinto (rip).  
Med Melody har det inte klickat alls, tiden får utvisa om det överhuvudtaget kommer göra det eller ej.

## Comment 31
Author: Nilam

Har inte träffat en kanin som Nitro förr, det finns ingen underbarare helt enkelt. Vi är skapta för varan^^,

## Comment 32
Author: Hanna-

Det klickade direkt när jag träffade Liam, för mig och Alex med, det finns inte ord!  
Med Zorro har det gått mycket sämre, tyvärr.. Inte min "typ" riktigt, men jag älskar honom endå.

## Comment 33
Author: Jennie104

Jappo:  
Jag älskar henne, hon är underbar och så klickar det! Men det var lite strul med klickningen i det senaste men nu är det bra :)  
Jag var ute hos henne förut, och hon slickades jätte mycket !

## Comment 34
Author: [Borttaget]

#34 läs #7 .. hur ska du ha det? =/

## Comment 35
Author: Jennie104

35# Hon har blivit bättre ikväll ;) Och jag har alltid älskat henne!

## Comment 36
Author: [Borttaget]

#36 Det var fort.. Men aha, okej :) Jag har aldrig påstått att du inte älskat henne btw:P

## Comment 37
Author: senna

ja, med alla 4

## Comment 38
Author: sputtnick_plexus

Japp, med alla 3 :)

## Comment 39
Author: blaskigtkaffe

Med Leia klickade det på en gång då jag såg henne springa inne i sin bur med sin mamma & syskon. Verkligen kärlek vid första ögonkastet :)

Med Caspian tog det ett tag, han har ju alltid varit jättego .. men han var lite försiktig förut. Men i mars förra året klickade det :) jag minns det speciellt eftersom det var då jag flyttade! .. Nu är han världens mest underbara kanin, och kan man ha "kaninsjälsfränder" så är han definitivt min!

Med Nova klickade det på en gång, och om möjligt ännu mer då hon flyttade hem till mig! Hon bodde ju hos min bästa kompis i två  år först, å dom höll inte på med henne nånting .. så jag fick lov att börja från ruta ett när hon kom hit. Men det bandet vi har är obeskrivligt, 100% tillit :)

## Comment 40
Author: Lans

Med **Ava** klickade det på en gång. Hon är min lilla prinsessa. Så mysig (: Med **Tryggur** klickade det också direkt.

Med **Linus** har det inte klickat direkt. De har nog mkt att göra med att jag egentligen ville ha en hona och inte var beredd när han kom. Fick först hans syster som dog efter 2 dagar och när uppfödaren erbjöd mig att ta Linus i stället efter 2-3månader tackade jag väl bara ja. Annars skulle han avlivas och jag ville ju ha en kanin trots allt.

Sen när jag väl fick han var han 6månader och VÄLDIGT otam. Hade problem med att lyfta honom, sätta på selet och klippa klorna. De blev väldigt kompliserat när han sprattlade så mkt + att han var så stor (mkt större än de kaniner jag haft tidigare). Sen har jag hela tiden tänkt att han kommer dö när som helst, eftersom hans syster gjorde det. Så därför har jag inte fäst mig så mkt vid honom.    Men nu har han ju levt i 3år trots allt å han lever nog ett tag till. +att han har blivit sjukt kelig dom senaste månaderna. (: Han är som en liten hund nu. Låter hela tiden och springer efter en som en tok. Helt underbar(:

Maja och Lina vet jag inte om det har klickat. Har det säkert gjort. Har ju haft dom så länge så jag kommer inte ihåg. haha (:

## Comment 41
Author: Hanna-

putt

## Comment 42
Author: flikkan

Klickade direkt mellan mej och Strumpan :)

## Comment 43
Author: [Borttaget]

Ja :) Båda två har det klickat med, men mest med Belle, hon började slickas redan runt första dagen hon kom hem till oss. Lowe är inte riktigt den gosiga typen men visst har det klickat med honom med. ^^ <3

## Comment 44
Author: aliciia

ibörjan å sen "slutade  det" men nu är han en gammal tjockis <3 åck det klickar som bara den :) <3

## Comment 45
Author: flisan93

Nae det kan man inte säga

## Comment 46
Author: annaforsgren

jag har ju tre kaniner:) med mig och Tjoffsen klickade det inte direkt, men nu går vi bra ihop:)  
  
Med Min andra kanin Laban klickar det inte alls:/ kommer nog aldrig göra det.  
  
Och med Xtra klickade det direkt!, han är världens snällaste och underbaraste kanin <3

## Comment 47
Author: SaraB

Molly klickade det med direkt, men med Mimmi har det tagit lite längre tid. Men ja, det har nu klickat med båda :D<3

## Comment 48
Author: WingsofDestiny

oja, matte är den trygga handen för dem =)

## Comment 49
Author: Naaathaaa

Jodå, vi tycker om varandra och "klickat" har de väl gjort.

## Comment 50
Author: Fnyan

Ååå, snobben är alltid så snäll! <3 nu när han är sjuk beter han sej som en liten kaninunge å vill vara i famnen helatiden å gosa <3

Blacky me! :D han är jätte sööt! å snäll å springer aldrig iväg när man ska ta upp han : D <3

## Comment 51
Author: Devin

Olika..  
  
**Devin**\- vi "klickade" redan innan jag köpt honom.  
**Gucci**\- Ja, men under tonårsperioden när han inte gillade bröst var det jobbig då han "attackerade" mina vänner. Heh. Men nu är han lungheten själv och vi klickar hela tiden..  
**Tyra**\- Njaa lite halft. Inte där ännu.  
**Torsten**\- Inte ännu, han måste lära sig att lita på mig först. Fortfarande rädd av sig efter vad förra ägarna gjort mot honom.  
**Nowa**\- Hon har inte varit hos mig så länge ännu och precis kommit in i tonåren. Så nej.

## Comment 52
Author: Kristall

**Biomon**: njae.. vet inte riktigt. Hon har alltid bott tillsammans med Pikáchu (tills för några dagar sedan då Pikáchu tyvärr dog..) och inte blivit så fäst vid människor direkt.. Hon gillar inte att vara i famnen (även om man kan bära henne) men är nyfiken, om än lite blygare än systern var, och jag får klappa henne och så. Hon är inte rädd eller skygg, men hon har som sagt aldrig blivit så fäst vid människor. Jag jobbar på det dock, speciellt nu när Pikáchu har dött är det viktigt att hon lär sig att tycka om människor. :) Hon betyder väldigt mycket för mig, även om det aldrig riktigt har "klickat" mellan oss. :)  
**Saga**: jodå :) Först var det lite knepigt med det där.. speciellt när hon kom in i tonåren. Hon har varit en liten surmaja under en tid nu, men som tur är så har hon lugnat ner sig lite och nu är hon sällskaplig och snäll som ett lamm :) Och jag tycker att det har "klickat" mellan oss, ja. :)

## Comment 53
Author: Veero

Jag har flera kaniner och alla klickar ihop med mig :) Förutom en O\_o en belgisk hare som är 1 årig hona. Hon är jag typ galen, hon atackerar en när man ska ge mat osv men hon är tillsalu och jag tror att vi har en köpare åt henne :) Men hon är mycket söt och glda, och komer alltid fram till gallret i gården/buren och är super snll annars men det ända att hon vill få tag i maten och kan bit en då, fast hon ska ha maten ^^, Men det känns inte som det klickat mellan oss -.-

## Comment 54
Author: [Borttaget]

För min nuvrande kanin är det lite klick, mst när jag sitter och kliar henne  ^^ Men min förra kani som det klickade mkt hos dog .. :/ fr bara 2 veckor sedan :'(

## Comment 55
Author: [Borttaget]

#36 Vad ska man säga.

## Comment 56
Author: [Borttaget]

Mellan Lejon och mig klickade det på en gång.

Pelle litar helt fullständigt på mig.

Kim, det håller på att klicka mellan honom och mig.

Mellan Sammy och mig klickar det inte just nu.

## Comment 57
Author: MysanMinGodis

Ja :D <3

## Comment 58
Author: [Borttaget]

Jag köpte mina 2 kaniner för 8 dagars sedan och jag har iaf. tyckt att det klickat lite med min egna kanin Nalle, men med min och syrrans kanin vi delar på som vi köpte samma dag klickade det lite snabbare än vad det gjorde med Nalle.
