# Shoppa
Author: emms

Nästa och nästnästa vecka så ska jag köpa **jättemycket** kaningrejer :). Det ska bli jättekul :D. Här kommer min inköpslista på saker jag måste köpa:

*   Resten på kaninen jag har tingat ca 300kr :D (inte nästa eller nästnästa vecka då ^^ mer om 5 veckor)
*   Halm från granngården eller arken ca ? kr
*   Borstar (kam och karda) ca 100kr(?)
*   Toalåda ca 25-50kr
*   Toa-lätt att ha i toan ca 100kr
*   Sitthylla ca ?kr

Saker som jag vill/kan vara bra att ha:

*   Höboll ca ?kr
*   Klicker ca 50kr
*   8st kompostgaller ca 200kr
*   Katt tunnel ca 70kr
*   Sele ca 75kr (ska nog köpa lite senare från Internet)
*   Transportbur ca 200kr

Skulle gärna vilja ha lite hjälp med priser som det står ? efter/istället för. Jag kommer att köpa det mesta på arken/granngården/zoomaster/jula :). Hoppas att någon kan hjälpa mig med det :D

Om jag köper allt kommer det gå på ca 1300 :)

(Ville bara skriva av mig lite ;)  )

## Comment 1
Author: Emma-

Om du köper katt tunnel från Rusta kostar den bara 69 kr (har jag för mig).

## Comment 2
Author: emmsaaan

Vilken kanin har du tingat? :) Länk?

## Comment 3
Author: emms

#2 Den heter Skanörs Muffin \*letarupplänk\* [http://www.skanorskaniner.info.se/](http://www.skanorskaniner.info.se/)

#1 okej vad bra! tack

## Comment 4
Author: emms

gå in på kullar 2008 sen kull 4 så finns han där :)

## Comment 5
Author: skanorskaniner

#3: Min lilla Muffin. Han och hans syskon var ute och sprang i hagen idag igen så nu har de sovit hur länge som helst.

## Comment 6
Author: emms

#5 Aww... Vad gulligt :) Jag längtar jättemycket nu :P Vill ju ha hem honom NU ;)

## Comment 7
Author: Emma-

#3 Varsegod ^^ Vad söt Muffin är.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Vad roligt :D Har för mig om att min höboll till marsvinen kostade 49:- eller 69:-.

## Comment 9
Author: emms

#8 Tack! :)

## Comment 10
Author: emms

Nu har jag köpt lite grejer det blev: 3 borstar (en karda en dubbelkam och en mjuk borste), en toalåda, en höboll och en påse med rönnbär :) allt gick på 232kr :)

## Comment 11
Author: Tina-A

Vad roligt :)))

## Comment 12
Author: emms

Igår var jag och köpte 55liter toa-lätt, ^^ en katt tunnel och 8st kompostgaller till. Så nu har jag 16 st kompostgaller :D. Jag testade att sätta ihop dem igår och gud vad stor och bra den blev :)

## Comment 13
Author: Jojsan

#12 Skoj :) Alltid kul med en stor hage!

## Comment 14
Author: skanorskaniner

#12: Tänk på att du måste nog ha hönsnät på kompostgallret eftersom Muffin är välidgt liten. Han kommer springa igenom de stora mellanrummen i kompisgallret.

## Comment 15
Author: emms

#14 okej :) vi har lite minknät över som vi nog kan/ska sätta upp :D

## Comment 16
Author: emms

Nu har jag köpt halm med :). Köpte från min kompis som har ett stall. De typ säljer bara till djuraffärer och så men jag fick ändå :P. Det kostade 10 kr påse (sån typ 10 liter som det brukar finnas hö i i djuraffärer) och jag köpte 4 st. Om jag hade köpt lika mycket i en djuraffär så hade det kostat 140 kr :O. Så det blev billigt och bra :).

## Comment 17
Author: ciss

Höbollarna här kostar ca 30-40 kr.
