# Löstbajs
Author: Majsbecka

Nu har Leona bajsat löst och den har fastnat på hela hennes rumpa :/ Har försökt att tyagit bort det nu med vatten och mammas dyra natursvamp (oops) men allt är inte riktigt borta. Hur ska man göra när man ska tvätta dom?

## Comment 1
Author: Quendy

Detta hände för mig och mina niner oxå, jag föreslår att du får din kanin rakad (bara ta bort lite päls i rumpan) hos vetten, sedan med maten vet jag inte riktigt..

## Comment 2
Author: Majsbecka

#1 Oj, är de så "alvarligt"? :o :'/ Hur mkt kostar de då? Tror att jag ska undvika att ge henne sallad ett tag...

## Comment 3
Author: Quendy

Ja, jag fick båda mina kaniner rakade ganska billigt, det gick på ca 600 kr, nu är dom jättefina i baken :) Sitter det fast i svansen? :/ Ja, du kanske bara ska ge henne obegränsat med hö, lite pellets och inte alls mkt grönsaker..

## Comment 4
Author: Moonstrike

Jenny brukar få så lite då och då. Vi tvättar med vatten .. kanske hundshampo eller nåt också, vet inte (det är inte jag som tvättar).

## Comment 5
Author: emmsaaan

Myra är jättelös i magen... Hon är ju känslig i den åldern. Jag klipper bort bajset varje dag =) Går det inte att klippa henne då?

## Comment 6
Author: Majsbecka

#3 Okej, drar ner på grönsakerna ett tag nu..  
  
#5 Jo.. det skulle kanske gå. Kanske kan höra med mamma imorrn om hon kan hjälpa :)

## Comment 7
Author: liee

BABY OLJA . . . . allt lossnar på noll tid, fast de blir lite flötiga men de får man ta. . .

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Ge henne bara hö och vatten några dagar om det inte funkar kontakta vet. :)
