# Lurad
Author: skanorskaniner

Idag satt jag och kollade i Batmans tävlingsbok. Så upptäckte jag att där som dommaren ska fylla i uppklassningar har någon skrivit in t.ex. tävlingar med Skånes kaninhoppare (boken är från SKAF) från förra året. Han förra ägare (nämner inga namn) sa att han var klassad i Rak MSV och Krok Msv med 1 pinne. Men när jag kollade i registret som finns att ladda ner så stod det att han var klassad i Rak Lätt med 1 eller 2 pinnar och Krok lätt med 1 eller 2 pinnar.  
Jag trodde alltså att jag köpte en kanin som var klassad i MSV i både krok och rak. Han är även snart 4 år. Men jag köpte en 4-årig kanin som kissar ner hela huset och är klassad i Lätt i både rak och krok. Alltså inte så långt ifrån Buddha som är 7 månader och aldrig tävlad. Det ända positiva är att han är jätte go.  
  
Jag känner mig så lurad..

## Comment 1
Author: BlackTear

Nej fy!  
Det är så himla irriterande, tycker synd om dig :/

## Comment 2
Author: blaskigtkaffe

Fy vilken fruktansvärt dålig stil! Jag tycker synd om dig :/ tur att han är go iaf å så!

## Comment 3
Author: Jojsan

usch, verkligen oseriöst att göra så! inte kul

## Comment 4
Author: PaaatyPalm

kontakta säljaren :O!

## Comment 5
Author: Bejja

Men asså herregud! Förstår att du känner dej lurad. Köpte nyss en förstörd hona, så jag vet hur det är :/

## Comment 6
Author: skanorskaniner

Han kommer från början uppe från Mora och han har ganska fin stamtavla (på mammans sida) men han har vita klor och går därför inte att ställa ut.

## Comment 7
Author: skanorskaniner

#4: Hon har flyttat och jag hittar inte telefon nummret. Jag hade kontakt med henne via mejl innan idag när jag inte hade upptäckt detta men nu skrev jag till henne och hon har inte svarat. Jag hoppas att hon svarar.  
  
Om dommaren på nästa tävling hade upptäckt detta hade jag väll blivit diskvalificerad??

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Gud vad störande! Vad synd!:/  
  
_Nej, det är inte OT._

## Comment 9
Author: BlackTear

#7: Ja, du hade nog blivit diskad.

## Comment 10
Author: Hanna-

Fy, vilken dålig stil! Tycker synd om dig :/

## Comment 11
Author: Lippo

Usch vad dåligt gjort av den förra ägaren!  
Har också blivit "lurad" så vet hur det känns :/

## Comment 12
Author: PaaatyPalm

har också blivit lurad, eller köpte två snäckor från en i tyskland, trodde det va en sort, men när jag kom hem märkte jag att det va en annan, Men det gör inte så mycket ( de va tysk imp )

## Comment 13
Author: Lans

Men gud vilken dålig stil :/

## Comment 14
Author: Moonstrike

Dålig stil! :(

## Comment 15
Author: ciss

Vad taskigt! Dålig stil.

## Comment 16
Author: emms

shit vad dålig stil! men det är ju bra att han är snäll och så :)
